Modlíme se, ať nás to mine. Obce se po nedávných povodních připravují na další

Obce, které nedávno v Olomouckém kraji zažily povodně, již kvůli aktuální výstraze meteorologů před extrémními srážkami aktivovaly krizové štáby. Na řadě míst zabezpečují krizová místa podél toků a chystají pytle s pískem, například v Šišmě na Přerovsku je budou mít k dispozici i pro obyvatele. Vedení obcí přitom doufají, že se jim vrátí vynaložená práce po letošních záplavách včetně zprůchodnění koryt řek. Nebudeme panikařit, ale nechceme nic podceňovat, řekl dnes ČTK starosta Velkého Týnce na Olomoucku Petr Hanuška.

"Intenzivně se modlíme. Na druhou stranu jsme po celé léto čistili s Povodím Moravy tok Beroňky, nyní probíhá čištění Týnečky, takže toky jsou zkapacitněny. Konkrétně nyní před těmi dešti funguje krizový štáb, kde jsou zapojeny složky, jako je jednotka požární ochrany. Povodí Moravy se nám nabídlo s technikou, ve spojení jsme i s vedením Agry. Technicky jsme připraveni. Pokud to bude déšť rozložený do mnoha hodin a několika dnů, mohly by to naše toky a naše krajiny zvládnout. Jsme připraveni v rámci svých možností," řekl dnes ČTK Hanuška. Na předpověď obec své obyvatele upozornila hlášením.

Na případné velké srážky, které by mohly zvednout hladiny toků, se připravuje i obec Šišma, kterou bleskové povodně zasáhly na konci června. "Dnes jedeme pro pytlovačku a pro písek, začínáme pytlovat. V 18:00 zasedáme jako zastupitelstvo v krizovém štábu. Přehrada je vypuštěna, povodí udělalo veškerý průtok korytem. Doufáme, že nás to mine, ty pocity nejsou přívětivé. Lidé se začínají ptát, volají nám, jsou na nohou. Jakmile budeme pytlovat, budeme pytle s pískem rozvážet na krizové úseky, k dispozici budou i obyvatelům. Vodě však člověk neuteče. Navíc bylo dlouho sucho, nevíme, zda bude zem vodu vsakovat. Uvidíme, co bude," řekl dnes ČTK místostarosta obce Pavel Zeman.

V pohotovosti jsou i v Troubkách nad Přerovsku, které jsou symbolem záplav v roce 1997. "Zrovna jsme měli schůzku s velitelem jednotky sboru dobrovolných hasičů ohledně preventivních opatření. Na doporučení přerovského magistrátu si znovu obejdeme hráze a podíváme se, v jakém jsou stavu. Snažíme se sehnat pytle pro potřebu, kdyby povodeň opravdu přišla. Povodně jsme zažili dvakrát, nějakou protipovodňovou ochranu máme, máme dočasné navýšení v terénu, které je podle projektové dokumentace připraveno na dvaceti až padesátiletou vodu. Při povodních jsme to ještě nevyzkoušeli, vybudováno to bylo až po povodni v roce 2010. Trochu nás to uklidňuje, ale jinak moc klidní teda nejsme," řekl dnes ČTK starosta obce Martin Frgal.

Dnes ráno zasedla povodňová komise v Litovli na Olomoucku. Město leží na šesti říčních ramenech, což při vydatných deštích zvyšuje riziko záplav. "Má tady spadnout v součtu 250 až 260 milimetrů srážek, což nepamatuji. Tolik nenapršelo ani za celý červenec a srpen," řekl ČTK starosta Litovle Viktor Kohout. Pracovníci radnice zmapovali zásoby techniky i pytlů na stavění provizorních hrází. "Pomocí městského rozhlasu upozorníme obyvatele, aby si včas zajistili svůj majetek," uvedl Kohout. Na víkend budou technické služby uvedeny do pohotovosti, připravena je krizová četa pracovníků. Odborníci budou průběžně kontrolovat stav vodohospodářské infrastruktury, aby kanalizace byla schopná pojmou zvýšený objem dešťové vody. Připraveni budou i dobrovolní hasiči.

Kvůli výstraze před extrémními dešti se ve čtvrtek na radnici v Olomouci sejdou členové protipovodňové komise. Proberou aktuální předpověď počasí, situaci v povodí Moravy i připravenost složek záchranného systému. Hasiči v regionu shodou okolností zásah během přívalových srážek na severu Olomouckého kraje nacvičovali v úterý během taktického cvičení s názvem Příval 2024.

Související

  • V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů

    Na osmi z 11 stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Olomouckém kraji s dlouhodobou historií měření padly teplotní rekordy pro 20. června. Na některých místech se teplota dostala i nad 33 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu v regionu zaznamenala stanice v Prostějově s hodnotou 33,8 stupně Celsia. Dosavadní devět let staré maximum pro 20. červnový den tam bylo o stupeň nižší. ČTK to řekl dnes řekl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště ČHMÚ.

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

  • Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady
    Společnost

    Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady

    Je tu neděle a my pro vás máme pravidelnou rubriku Highlighty týdne. Představíme témata, která patřila mezi největší a nejčtenější za uplynulý týden.  

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály