Výstrahu před extrémními srážkami a povodňovým ohrožením vydal dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro celý Olomoucký kraj. Na Jesenicku a Šumpersku může podle předpovědi od čtvrtka do neděle spadnout až 450 milimetrů srážek. V porovnání s červnovým deštěm, který způsobil povodně v Šišmě na Přerovsku, jde o osminásobek.
Extrémní srážky v Olomouckém kraji předpokládají meteorologové od čtvrteční půlnoci do neděle, na většině území kraje hlásí extrémní srážky v rozmezí od 150 do 250 mm. Toto číslo je součet za celé čtyři dny. Na Jesenicku a Šumpersku je toto číslo ještě vyšší, většinou se pohybuje okolo 300 milimetrů, ale hrozí i 450 milimetrů srážek na metr čtvereční. „Odtokově nejvýznamnější situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti. Situaci budeme průběžně upřesňovat,“ informuje ČHMÚ.
Velká voda ovšem hrozí v celém Olomouckém kraji. „V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením 3. Stupně povodňové aktivity předpokládáme až během soboty a neděle,“ uvádí meteorologové na svém webu.
Na velkou vodu se připravují i vodohospodáři a hasiči
Na výstrahu ČHMÚ zareagovalo také Povodí Moravy. Kvůli možným povodním zvyšuje odtoky vodních nádrží. „Cílem vodohospodářů je vytvořit v nádržích dostatek volného prostoru pro zachycení a transformaci případných povodňových průtoků. Dle některých prognóz může od čtvrtka do neděle na některých místech spadnout více než 200 mm srážek a bude docházet k vzestupům hladin vodních toků s dosažením stupňů povodňové aktivity,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, jak jsme psali zde.
V těchto dnech se uskutečnilo i cvičení hasičů PŘÍVAL 2024, při něm se zkoušela nová protipovodňová opatření i speciální technika. „Aktivně se jej zúčastnilo 11 jednotek hasičů, záchranáři i policisté. Simulovali jsme povodně na řece Desné,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. V souvislosti s povodněmi hasiči vyzkoušeli výkonná čerpadla Atlas, protipovodňové vaky Rubena nebo povodňový kontejner. „Došlo i na koordinaci složek IZS na taktické, operační a strategické úrovni s využitím štábu velitele zásahu, krizového štábů ORP a krizového štábu Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje,“ doplnila mluvčí.