Nejsem Gott, ale nečekal jsem to, říká majitel vojnického pole. Na melouny čekaly davy

Pole o rozloze zhruba půldruhého hektaru ve Vojnicích na Olomoucku zaplnilo od časného rána několik set milovníků vodních melounů. Zdejší farmář Ladislav Kašpar dnes spustil samosběr. Lidé si odnášeli melouny pod pažemi, v přepravkách, taškách i síťkách. Letos úrodě přálo počasí a také vyhubení hrabošů, výnos by měl dosáhnout 20 až 25 tun, řekl dnes Kašpar.

Po spuštění samosběru zaplnilo pole i jeho okolí několik stovek aut, už dvě hodiny od začátku akce byla část pole posbíraná. "Zájem je obrovský - nejsem jak Karel Gott, ale nečekal jsem to. Myslel jsem si, že o prázdninách to tolik lidí neosloví. Na druhou stranu jsem strašně rád, když se urodilo - ty melouny opravdu chutnají jinak než ty, které jsou běžně k dostání," uvedl Kašpar.

Původně se farmář domníval, že se pole vysbírat nepodaří, po dnešním nájezdu zájemců má jistotu, že v neděli už bude prázdné. Velikost melounů si lidé vybírali sami, postavit se poté museli zhruba do stometrové fronty na jejich zvážení. Na pole se přitom sjeli z širokého okolí.

"My jsme přijeli z Břidličné u Bruntálu, udělali jsme si výlet. V okolí Břidličné samosběr melounů určitě nezažijeme, tam máme ještě sníh na střechách," řekla s úsměvem Lucie Brestolanská. "Nikdy jsme na melounové plantáži nebyli, je to skvělý nápad," doplnila žena s tím, že domů si odvezou desítku melounů.

Melouny Kašpar pěstuje pro svou potřebu 30 let, na prodej je nabízí sedmým rokem. Ne vždy mu však přejí okolnosti. Například loni mu je sežrali hraboši. "Letos však hraboši vyhynuli a bude trvat zase třeba čtyři roky, než se zase namnoží. Letos jsou melouny proto velmi pěkné, nepřišla ani významná studená fronta," doplnil farmář. Pro pěstování na svém poli si zvolil odrůdu Beduín, která je vyšlechtěna pro zdejší podnebné pásmo, za kilogram lidé zaplatili osm korun.

Ve Vojnicích, v místní části Těšetic, je samosběr zeleniny na celkové ploše 25 hektarů vyhlášený, loni kvůli návalu sběračů zkolabovala v obci i doprava. Letos počet sortimentu farmář hospodařící na polích se svou manželkou omezil. Kromě melounů od soboty 24. srpna spustí samosběr cibule a postupně podle dozrávání i samosběr rajčat. Nabízí i česnek; kořenovou zeleninu však vypustil, loni mu kvůli hrabošům tato zelenina mizela před očima.

Samotný samosběr zeleniny zavedl Kašpar před osmi lety, byl v této záležitosti průkopníkem. "Mám radost, že jsem byl u něčeho první," dodal farmář. Přiznává, že tato forma je zároveň výhodná i pro něj, sběrače pro sklizeň by totiž sháněl v dnešní době těžko, odpadá mu tak i otázka organizace prodeje.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály