Kritériem nemá být pohlaví ani sexuální orientace. Tak okomentoval nové rozhodnutí o darování krve ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Od pondělí totiž mohou darovat krev třeba také homosexuální muži. Ti dosud krev darovat nemohli vůbec kvůli nechráněnému análnímu styku. Mění se ale i další pravidla, vstříc dárcům jde i olomoucké transfuzní oddělení.
Od 1. července se změnila pravidla pro potenciální dárce krve. Nově může darovat krev každý, kdo neměl aspoň 4 měsíce chráněný nebo nechráněný anální pohlavní styk s novým sexuálním partnerem.
Tuto možnost odsouhlasilo ministerstvo zdravotnictví. „Každý zdravý Čech, který chce pomoci zachránit životy a dát krev, by měl mít tu možnost. Naše metodika zohledňuje požadavek na individuální posouzení rizik vázaných na sexuální aktivity u každého zájemce o darování, a to aniž by bylo kritériem pohlaví nebo sexuální orientace dárce,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Lhůty odkladu pro darování ovlivní i provoz na olomoucké transfuzce
Novinky v pravidlech pro dárce by měly pomoct zvýšit počty dárců, jejich počty totiž dlouhodobě klesají. „Dochází ke zlepšení diagnostiky nemocí a to nám umožňuje zkrátit intervaly vyřazení dárce, aniž bychom ohrozili příjemce krevních transfuzí,“ vysvětlila pro Olomoucký Report referentka náboru dárců krve Lucie Dubanská.
Nově dárcům stačí místo půl roku lhůta čtyř měsíců po tetování, ale i análnímu styku s novým partnerem. „Mezi nejčastěji důvody vyřazení dárců patří také tetování nebo piercing, kde se také doba možného darování zkracuje na 4 měsíce po provedení výkonu,“ vysvětlila pro Report referentka z olomoucké transfuzky.
„Mezi rizikové kontakty patří střídání náhodných sexuálních partnerů, styk s osobou provozující prostituci, kontakt s nemocným s infekční žloutenkou. Ke změně také dochází, v kritériu způsobu provedení sexuálního styku, nebavíme se, zde o sexuální orientaci, která není směrodatná, ale směrodatný je způsob provedení sexuálního styku a to, pokud dárce/dárkyně uvede, že měla anální pohlavní styk s novým partnerem, tak by po dobu 4 měsíců neměla darovat krev a její složky,“ vypočítala Lucie Dubanská.
Mezi dalšími odklady, proč nemohou lidé darovat krev ani její složky, patří i návrat ze zahraničí. „Všeobecně platí, že darovaná krev a krevní složky končí u našich pacientů a dárce by se měl chovat tak, aby tyto příjemce neohrozil. Sami nikdy nevíme, kdy budeme krev potřebovat,“ uzavřela referentka.