První bezobslužná prodejna v Olomouckém kraji bude v létě zprovozněna v Měrotíně na Olomoucku. Nahradí původní obchod s potravinami, který byl v této obci s třemi stovkami obyvatel loni na podzim kvůli rostoucím provozním nákladům uzavřen. Obec poté nenašla nového provozovatele. Rozhodla se proto vyzkoušet variantu prodejny bez obsluhy, aby obyvatelům Měrotína a okolních obcí tuto důležitou službu zajistila. Prodejnu bychom chtěli otevřít v červenci, řekla dnes starostka Měrotína Miroslava Vaňková (KDU-ČSL).
Klasický obchod s potravinami a spotřebním zbožím v Měrotíně ukončil provoz loni v listopadu a od té doby do obce dojíždí dvakrát týdně pojízdná prodejna s pečivem a základním sortimentem potravin, což ale podle starostky není pro místní obyvatele ideální řešení. „Obchod v naší obci fungoval odjakživa a nechtěli jsem se této služby vzdát. Rozhodli jsem se proto vybudovat prodejnu v opravených prostorách obce. Nikdo se však na její provozování nepřihlásil. Poté jsem dostala informaci, že existují i bezobslužné prodejny,“ uvedla Vaňková.
Zástupci obce vyrazili na seminář pojednávající o tomto moderním formátu prodejen a navštívili také malou obec v Pardubickém kraji, kde už nějakou dobu samoobslužný obchod funguje. „Pak jsme si řekli, že do toho půjdeme,“ dodala Vaňková. Prodejnu v Měrotíně bude provozovat místní obyvatelka, která se nebála vzít tento maloobchodní projekt za svůj. Obec jí obchod pronajme za symbolický poplatek.
Srdcem prodejen, které se po většinu provozní doby obejdou bez lidské obsluhy a mají díky tomu nižší provozní náklady, je samoobslužný kiosek a tzv. pokladnováha. Nad těmito zařízeními je instalována kamera pro kontrolu celého procesu nakupování, na který dohlíží pověřená osoba. Lidé si dveře do bezobslužné prodejny v Měrotíně otevřou pomocí aplikace instalované v mobilním telefonu, prostřednictvím které lze za nákup i zaplatit. Pro starší obyvatele budou připraveny elektronické karty.
Samoobslužný obchod v Měrotíně má být otevřen denně od 05:30 do 21:00. Pouze dopoledne v něm bude prodavačka, aby připravila zboží a zákazníkům například nakrájela uzeniny. Stavební práce související s úpravou obecních prostor na obchod a pořízením bezobslužného systému zaplatila obec. Celkové náklady ještě podle starostky nebyly vyčísleny. „Věřím, že obyvatelé tuto novou službu ocení,“ uvedla Vaňková.
Pilotní projekt bezobslužné prodejny v Měrotíně podpořil 400 tisíci korunami Olomoucký kraj z dotačního programu zaměřeného na provoz venkovských obchodů. „Pokud se to podaří, a věřím, že ano, přibude takových obchůdků mnohem více,“ uvedl na sociálních sítích hejtmanův náměstek Jan Šafařík (Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj). Podle výzkumu společnosti GaREP přišla o prodejnu v posledních deseti letech nejméně pětina malých obcí do 200 obyvatel. Maloobchodní síť výrazně prořídla také v obcích s 200 až 500 obyvateli. Prodejny byly zrušeny zhruba v desetině z nich.