Univerzita Palackého v Olomouci (UP) rozvázala pracovní poměr s pedagogem z Filozofické fakulty, který podle zástupců univerzity závažně porušil etický kodex. Podle zjištění šlo o jednání se znaky šikany či ponižování, ale údajně i o jednání, které by mohlo být považováno za sexuální obtěžování.
„S jedním z našich akademických pracovníků jsme se skutečně dohodli na ukončení pracovního poměru už nyní v průběhu letního semestru, byť to není zcela obvyklý postup. Vedly nás k tomu výsledky důkladného šetření, které potvrdily, že se dotyčný závažným způsobem dopustil porušení etického kodexu univerzity,“ potvrdil v pátek děkan filozofické fakulty Jan Stejskal.
Podněty studentů a pedagogů se nejprve zabýval ombudsman školy a poté Etická komise UP, která posuzuje případy porušení Etického kodexu akademických a odborných pracovníků UP. Vyslechnuta byla desítka lidí. „Ze závěru šetření vyplývá, že k porušení etického kodexu došlo mimo jiné v bodech týkajících se komunikace pedagogů se studenty, která má být otevřená, korektní a nemá se uchylovat k podceňování, ponižování či jakémukoliv znevažování,“ uvedl děkan.
Porušení etického kodexu potvrdili také studenti
Pedagogovi byl vytčen i jeho přístup k výsledkům práce dalších zaměstnanců a studentů UP a rovněž k diskusím a argumentům jiných. „Porušení bylo dále shledáno také v bodech etického kodexu, které se zabývají jednáním, které by mohlo být považováno za sexuální obtěžování,“ doplnil děkan.
Bližší informace vzhledem k citlivosti kauzy UP nechtěla sdělit, pedagog ovšem působil na katedře filozofie. Její studenti popsali, že zažili urážky i ponižování. „Dělal to přímo ve výuce, ale i v soukromí. O kolezích s jiným filozofickým názorem se vyjadřoval před studenty posměšně, nazýval je idioty a nepřipouštěl diskusi, což je zrovna v oboru filozofie dost problém,“ řekla jedna ze studentek. „Řada studentů kvůli jeho přístupu ani nedostudovala a kvůli jeho pověsti taky klesl zájem o studium ve všech stupních studia, letos nemá například katedra filozofie žádného nového doktoranda,“ popsala studentka. Další student řekl, že musel vyhledat i odbornou psychologickou pomoc.
Pedagog o obviněních netušil
Pedagoga obvinění překvapila. „Nebyl jsem si vědom toho, že existují nějaké stížnosti, jak učím. Zjistil jsem po mnoha letech, co učím na fakultě, že zatímco mnozí studenti byli s mou výukou velice spokojeni, někteří jiní ji neměli rádi a že se jim nelíbilo, jakým způsobem prezentuji učivo v hodinách. Bylo to pro mě překvapení a také zklamání,“ řekl v pátek pedagog. Doplnil, že si není vědom, že by se dopouštěl nějaké šikany či náznaků sexuálního obtěžování.
Na ukončení pracovního poměru pedagoga se podle mluvčího univerzity Egona Havrlanta dohodl rektor univerzity Martin Procházka s děkanem filozofické fakulty na základě závěrů Etické komise UP, na kterých se komise shodla jednomyslně. „Podobné případy jsou zkouškou vnitřních mechanismů, které pomáhají chránit hodnoty univerzitního prostředí, a jsme proto rádi, že se ukázaly jako funkční,“ řekl Havrlant. „Mám za to, že jsme jednali pečlivě, poctivě a rázně,“ dodal také děkan fakulty.
Přístup fakulty oceňují i studenti. „Jsem rád, že naše fakulta je místo, kde se mluví otevřeně a věci se řeší. Není nic horšího než tutlání problémů. Když nějaké máme, je potřeba o nich mluvit a vyřešit je. Dělat, že se nic neděje, ničemu neprospívá,“ uvedl student Filozofické fakulty a místopředseda Akademického senátu UP Michal Nguyen.