I jednoduché zacinkání klíčů při odemykání bytu bude příští neděli podnětem ke vzpomínkám. Dne 17. listopadu se totiž již po třicátépáté slaví svátek Boje za svobodu a demokracii – dříve známého jako Den studenstva. V tento den v roce 1989 započala oficiálně demonstrace proti komunistickému režimu, proti prohlubující se ekonomické a politické krizi. Dnes se jedná o vzpomínky na jednu z nejdůležitějších událostí dějin České republiky. A jak si na tento den můžete zavzpomínat vy napříč Olomouckým krajem?
Olomouc
11.11. 2024 – 30.1. 2025 / Červený kostel / Sametová revoluce objektivem Jiřího Fraita
„V Červeném kostele si připomeneme výročí 35 let od jedné z nejvýznamnějších událostí našich dějin díky výstavě fotografií Sametová revoluce objektivem Jiřího Fraita,“ uvedla ředitelka VKOL Iveta Ťulpíková. Jiří Frait, velmi uznávaný fotograf a rodák z Olomouce, zdokumentoval dění na náměstích a v ulicích města v listopadu 1989 a několika následujících měsících. Expozice jeho černobílých fotografií je pak vzpomínkou jak na dnes již zesnulého umělce a jeho tvorbu, tak i na to, jak dění v Praze ovlivnilo i jiná místa v republice a jaká byla jejich účast.
16.11.
15:00 / Nábřeží Josefa Jařaba / Slavnostní odhalení plastiky s podobiznou Josefa Jařaba
Na olomoucké náplavce proběhne odhalení díla olomouckého výtvarníka Radomíra Surmy. Jedná se o podobiznu jedné z nejvýznamějších olomouckých postav revoluce Josefa Jařaba – prvního prorevolučního rektora Univerzity Palackého. Podle jeho jména je i nábřeží oficiálně pojmenováno. Nyní bude mít na tomto místě vystavenou i vlastní plastiku.
17:30 / Kino Metropol / Promítání filmu Vlny
V rámci FFestu byl pomocí ankety vybrán jeden z českých kinematografických klenotů, který bude následně v kině Metropol promítán. Na výběr byly následující snímky: Vlny, Kolja, Pelíšky, Obecná škola. Nakonec se Kultovkou v Metropolu stal film Vlny, velmi oceňovaný snímek letošního roku.
17.11.
Celý den bude veřejnosti otevřena budova Filozofické fakulty v ulici Křižkovského 10. Tento den a celý následující týden zde budou k vidění snímky a informace zachycující dění a průběh Sametové revoluce na půdě Olomoucké univerzity.
14:00 / Aula FF UP / Uvedení knihy Můj přítel Josef Jařab
V aule Filozofické fakulty bude uvedena tvořená přátelskými vzpomínkami na již zmiňovaného rektora univerzity. Dojde i k četbě úryvků z knihy.
16:30 / Náměstí Republiky / Lampiónový průvod
17:11 / prostranství před Právnickou fakultou UPOL / Pietní akt
U památníku bojovníků za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou proběhne připomínka Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Celá akce bude zakončena ohňostrojem. Celá akce bude doprovázena tóny Vojenské hudby Olomouc.
Hlubočky u Olomouce
17.11. / ZŠ Hlubočky – Ves / Festival Svobody
V prostorách Základní školy Hlubočky – Ves se bude konat celý den pestrý program. Pro milovníhy umění koncerty mladých nadějných umělců či kreativní koutek i pro ty nejmenší, pro zájemce o dějiny výstavy fotografií z okolí ve dnech revoluce. Nebude chybět také promítání filmu Paměti národa. Občerstvení je též zajištěno a její zisky poté poputují na projekt „Otevřeme zahradu hospice na Svatém Kopečku“.
Dolany
4.11. – 30.11. / Obecní úřad Dolany / Plakátová výstava 1989: Rok zázraků
Výstava bude otevřena celý listopadový měsíc v 1. patře obecního úřadu v Dolanech.
Zábřeh na Moravě
16.11. / kino RETRO / promítání dokumentu 35 let od Sametu
Promítání dokumentu o Sametové revoluci v okolí města Olomouce. Po promítání dojde též k besedě s pamětníky listopadových událostí společně s projekcí dobových fotografií.
Prostějov
17.11. / sál kulturního klubu DUHA u hradeb / 35 let od Sametové revoluce
Jednodenní program jehož zlatým bodem bude promítání filmu Sametové dny Prostějov 1989. Později dojde k uctění památky obětem totalitního režimu a položení květin k pomníku. Celý program bude zakončen slavnostním zahrámím státní hymny.
Jeseník
22.11. 17:00/ Knihovna Vincence Priessnitze / Také sme boli… ženy ve slovenském disentu
Poměrně netradiční vzpomínání proběhne v Jeseníku pomocí besedy se slovenskou socioložkou, politoložkou a poradkyní bývale slovesnké prezidentky Oľgou Gyárfášovou. Ta povypráví svůj příběh, kdy se sama zapojila ke slovenskému neoficiálnímu prorevolučnímu hnutí, které nakonec vyústilo v pronásledování režimem. Zároveň předvede svou knihu rozhovorů s deseti svými souputnicemi Ako sme žili v rokoch normalizácie.