V úterý proběhl úspěšně 4. ročník paliativní konference s názvem „Paliativní péče v praxi“, kterou organizuje Olomoucký kraj společně s Hospicovou péči Caritas zřizovanou Hospicem na Sv. Kopečku. Konference je v regionu jedinou platformou, na které se setkávají odborníci z různých oblastí, kterých se paliativní péče týká – jak praktiční lékaři či specialisté, pracovníci hospicových služeb nebo různých sociálních služeb pečujících o klienty v závěru života.
Letošním vzácným hostem byl významný polský paliatr, profesor Wojciech Leppert, který je mimo jiné vyučujícím na Univerzitě v Zielone Góre i odborným poradcem polského ministra zdravotnictví. Ve své přednášce představil jak současný stav paliativní péče v Polsku, tak její budoucí směřování. Polsko je v některých aspektech rozvoje paliativní péče mnohem dále než Česká republika. Uznává právo pacientů na paliativní péči, a proto např. možnost využívání domácích či lůžkových hospiců již nepodmiňuje ukončením kauzální léčby. Vzhledem ke stárnutí populace a přibývání onkologických onemocnění se v Polsku snaží již nyní navýšit kapacity lůžkových paliativních služeb tak, aby se tato péče dostala všem, kteří ji budou potřebovat.
Dalším přednášejícím byla MUDr. Regina Slámová. Ze své dlouholeté praxe paliatra přiblížila posluchačům významný přínos paliativy i v případech onemocnění, která doposud spíše řeší praktičtí lékaři či akutní hospitalizace. Na ni pak navázala členka paliativního týmu Fakultní nemocnice v Olomouci zdravotní sestřička Marcela Mojová. Ta představila jak podpůrný paliativní tým nemocnice funguje a co vše může pomoci pečujícím i pacientům zprostředkovat.
Psycholožka ostravského Mobilního hospice Ondrášek Mgr. Jana Hořínková se velmi názorně podělila o zkušenosti podpory rodin s dětmi, které jsou buď samy pacienty hospice nebo je pacientem jejich nejbližší dospělý. Život ohrožující nemoc často natolik zasáhne celou rodinu, že rodiče dítě nemají potřebnou sílu nebo dovednost jak děti tímto těžkým obdobím provázet. Vedoucí lékařka Hospice na Sv. Kopečku Martina Kirchnerová pak účastníkům konference přiblížila, jak lze ulevit pacientům s delirantními stavy nebo těžkými symptomy nemoci natolik zatěžujícími kdy běžné léky neúčinkují. Závěr konference byl věnován tématu výživy v terminálními stádiu nemoci. Tématu se zhostila Věra Vodičková, dlouholetá nutriční terapeutka a koordinátorka paliativní péče v domově pro seniory Sue Ryder.
Olomoucký kraj se dlouhodobě zasazuje v regionu o rozvoj paliativní péče a svým koncepčním přístupem velmi napomáhá k rozvoji kvalitní a dostupné péči.