Kdo přechází Žerotínovo náměstí u kostela svatého Michala v Olomouci, nemůže ji přehlédnout. O kom je řeč? Malé prostranství zdobí socha patrona hasičů, svatého Floriána. Pojďte společně s Olomouckým Reportem zjistit o této dominantě více.
Socha svatého Floriána má na výšku 210 cm, stojí ovšem ještě na soklu, který je sám vysoký 84 cm. Svou výškou tak dotváří ráz celého náměstí. Světec tady stojí se svými typickými atributy, tedy oblečený v antické zbroji s přilbou. Pravou rukou ukazuje na sošku letícího anděla, který drží džbán vody a vylévá vodu.
Dominanta patří od roku 1958 mezi nemovité kulturní památky. Podstavec sochy pochází z dílny kameníka Václava Rendera, ten je také autorem sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí a nově je po něm pojmenovaný most přes řeku Moravu. Autorem samotné dominanty náměstí je Jan Jiří Schauberger.
Tři století se na soše podepsaly, a tak před sedmi lety prošla kompletní opravou. Na půl roku zmizela z prostranství Žerotínova náměstí, aby se v červenci roku 2015 mohla vrátit v revitalizovaném stavu.
Restaurátor René Tikal sochu vyčistil a opravil některé části. „Bylo narušené podlaží a socha byla staticky vychýlena ze své osy, z toho důvodu jsme ji demontovali a odstěhovali do ateliéru, a tam byly prováděny základní restaurátorské zásahy,“ vysvětlil tehdy Tikal pro Český rozhlas Olomouc.
Zajímají vás osudy dalších soch na veřejných prostranstvích města Olomouce? Přečtěte si o čtyřech Herkulech z Bezručových sadů, nebo o fontáně s koňmi z Myslbekovy ulice.
A proč vlastně Žerotínovo náměstí zdobí tato socha? Podle legendy byl svatý Florián pro svou víru s mlýnským kamenem okolo krku vhozen do řeky. Díky této spojitosti s vodou se stal patronem hasičů. Když v roce 1709 část Olomouce, kde se nyní socha nachází, zasáhl požár, bylo o patronovi, který by následně měl místo hlídat, jasno. Olomoučtí měšťané tak v roce 1725 objednali u sochaře Jana Jiřího Schaubergera právě toto sousoší.