Pojmy jako bedrock, redstone nebo creeper se ve slovníku počítačových hráčů vyskytují už přes deset let, tak dlouho už existuje hra Minecraft. S unikátním projektem I-Olomouc nyní vyrukoval student Přírodovědecké fakulty UP Daniel Lee Číp. V počítačové hře se rozhodl vybudovat Olomouc.
„Pracoval jsem už na více modelech, účastnil jsem se například projektu Build the Earth, ve kterém se hráči věnují postavení planety Země,“ popisuje své zkušenosti pro Olomoucký Report s velkými projekty Číp a dodává, že po příchodu za studiem do Olomouce přišel s myšlenkou tvorby univerzitního města.
S budováním některých olomouckých staveb ve hře Minecraft má na univerzitní půdě zkušenosti Adam Boudník. Ten například vytvořil model kostela svatého Mořice v Olomouci. „On mi velice pomohl se základní nastavením a základem mapy,“ popsal Číp. V týmu minecraftových stavitelů nyní pracuje osm členů, ti momentálně dolaďují technické nastavení a parametry serveru. „V průběhu ledna by se mohla mapa otevřít veřejnosti,“ dodal Daniel Lee Číp.
Cílem projektu je nejen vybudovat město, ale vytvořit oficiální virtuální mapu Olomouce. Momentálně jsou vygenerované ulice a základy města, nyní už stojí Pevnost poznání, klášter kapucínů na Dolním náměstí a část Blažejského náměstí. „To jsem si trochu hrál, není to ovšem finální podoba. Vystavená mapa je beta verze, například budeme automatický generovat lesy v okolí Olomouce a ornou půdu,“ popsal dále Číp s tím, že se čeká na 3D mapu Olomouce, která vzniká pro Pevnost poznání. Zjednodušeně se dá říct, že tato mapa bude vložena do světa Minecraftu, kde se přemění na kostky, kterými je tato hra charakteristická.
„Je pro nás důležité zpřístupnit mapu pro střední a základní školy,“ předestřel Číp představu svého projektu, do kterého se budou moci zapojit i školáci. „Výslednou mapu chci umístit do projektu Build the Earth,“ uzavřel Daniel.
Slovanské gymnázium ve světě kostek už stojí, stejně jako některé další olomoucké stavby
Nejedná se ovšem o první nadšence, kteří se rozhodli vytvořit olomoucké stavby ve světě počítačové hry Minecraft. V roce 2020 se studenti Slovanského gymnázia v Olomouci rozhodli během koronavirové pandemie vytvořit věrnou kopii budovy gymnázia a jeho okolí. Na práci celkem dvaceti studentů se můžete podívat zde.
ZŠ Řezníčkova v Olomouci
Žáci Základní školy Řezníčkova v Olomouci svoji školu postavili v rámci projektového dne. „Zadáním našeho projektu bylo postavit školu nejen z vnějšího pohledu, ale včetně interiéru. Přáli jsme si, aby výsledná škola co nejvíce odpovídala skutečnosti a přiblížila návštěvníkům její reálnou podobu,“ popsali práci dětí učitelé informatiky Karel Peléšek a Petr Vitásek. Žákům se školu povedlo postavit během sedmi vyučovacích hodin.
Andrův stadion
Jednou z nejstarších staveb převedených do počítačového světa je Andrův stadion. Domov olomouckých fotbalistů postavil před deseti lety muž, který svůj počin na kanále Youtube prezentuje pod přezdívkou skspajdalfsks.