Zajímavá místa můžeme v Olomouci obdivovat na každém kroku. Mnoho z nich každý den bez povšimnutí míjíme, aniž bychom si uvědomovali jejich pozoruhodnost. Některé z nich se dokonce pyšní prvenstvím v kategoriích toho „nej“, co v Olomouci můžeme najít.
Nejužší dům v Olomouci
Ve Ztracené ulici blízko Horního náměstí stojí další kuriózní stavba. Je jí nenápadný dům s modrou fasádou a popisným číslem 335, jehož průčelí měří pouhých 2,9 metru. Pyšní se tak titulem nejužší dům v Olomouci a řadí se mezi jeden z nejužších domů v celé České republice. Dům má v každém patře jediné okno a jeho interiéry měří v nejužším místě 2,2 metru. Směrem k protější straně se však dům rozšiřuje a jeho průčelí v Ostružnické ulici dosahuje šířky 5 metrů. Úzké domy však nejsou v Olomouci nic neobvyklého. To dokládá hned sousední dům, který jen o pár desítek centimetrů širší.
Nejvyšší budovy
Jednou z nejvýraznějších olomouckých památek je bezpochyby katedrála sv. Václava. Domovská katedrála olomoucké římskokatolické arcidiecéze a metropolitní dóm moravské církevní provincie. Její hlavní kostelní věž měří přes 100 metrů a jde tak o nejvyšší stavbu v Olomouci. Katedrála patří od roku 1995 mezi národní kulturní památky.
Dalším významným symbolem Olomouce je goticko-renesanční radnice s orlojem na Horním náměstí. Se svou věží vysokou 75 metrů je hned po katedrále druhou nejvyšší olomouckou stavbou. První zmínka o radnici pochází z roku 1378, radniční věž vznikla v 15. století. Svou současnou výšku získala radnice při přestavbě v letech 1601-1607. Věž je návštěvníkům zpřístupněna každý den v období od března do prosince, denně v pravé poledne probíhá také produkce orloje.
V blízké budoucnosti by mohla olomoucké radnici konkurovat plánovaná výšková budova s názvem Šantovka Tower. Ta by měla měřit 75 metrů a mít 20 pater. Za jejím návrhem stojí architektonická kancelář Benoy, která navrhovala samotnou Šantovku. Firma zatím nemá potřebná povolení, není tedy jasné, zda dojde k realizaci návrhu.
Největší zvon
U katedrály sv. Václava ještě chvíli zůstaneme, v jeho věži se totiž nachází Václav, největší olomoucký zvon. S šířkou 242 cm a výškou 179 cm jde současně o druhý největší zvon v České republice. Váží téměř 8 tun a rozeznívá se pouze při zvláštních událostech. V roce 1827 ho ulil maďarský zvonař Friedrich Seltenhofer. Srdce zvonu se v listopadu 1989 při zvonění částečně ulomilo, bylo proto nahrazeno novým, bohužel stále nevyhovujícím. Zvonění tak bylo až do roku 2018, kdy zvon opět dostal nové srdce, omezeno na čtyři ročně. Nyní již zvon funguje tak, jak má.
Nejstarší tramvajová linka
První elektrická tramvaj vyjela do ulic Olomouce v sobotu 1. dubna 1899. Byl tak zahájen tramvajový provoz s devíti motorovými a čtyřmi vlečnými vozy. Nejvyšší provozní rychlost byla stanovena na 18 km/hod a na obou větvích se jezdilo v patnáctiminutových intervalech. Stavební práce na první tramvajové dráze zahájila vídeňská firma Siemens & Halske koncem roku 1897. Celková délka dráhy byla 5,335 kilometrů.
Tramvajová jednokolejka měla šest výhybišť a smyčku u nádraží. Trať vedla od nádraží na Horní náměstí, kde se dělila na dvě větve, první směřovala přes dnešní ulice Riegrovou, Palackého a Litovelskou na třídu Míru a za křižovatku ulic Dvořákova a Na Šibeníku, druhá vedla ulicemi Pavelčákovou, Havlíčkovou a Wolkerovou až k Fakultní nemocnici.
V současné době funguje v Olomouci 8 tramvajových linek s celkovou délkou 45 kilometrů.