Poslední den Letňáku. Noví provozovatelé Letního kina mají velké plány

Letní kino Olomouc tak, jak jej znají současní návštěvníci, ve čtvrtek uzavírá provoz. Výběrové řízení totiž získal nový provozovatel, který chystá od začátku roku 2025 změny. Spolek pro Letní kino Olomouc - místo pro všechny, který řízení vyhrál, vede Milan Dzurjanik. Report zjišťoval, co s oblíbeným areálem na Pekární ulici v Olomouci bude dál.

Komunitní zahrada tu nezůstane, nahradí ji relaxační zóna, rozdělení na tři části musí zůstat. V areálu tedy bude relaxační část, pak restaurační a kulturní,“ popisuje Milan Dzurjanik, předseda Spolku Letní kino Olomouc - místo pro všechny, který nás areálem na Pekární ulici provádí. Jsme tady den před posledním rozloučením s odcházejícími provozovateli Letního kina v Olomouci.

Současní provozovatelé se už v minulém roce zapojili do výběrového řízení o dlouhodobý pronájem areálu. Za cíl si kladli pokračovat v komunitním provozu a zároveň splnit podmínku majitele areálu – rekonstruovat a modernizovat prostor. „Bohužel, po zdlouhavém procesu rozhodování a několika úpravách podmínek jsme nakonec nebyli schopni splnit všechny požadavky od úředníků a hlavně památkářů. Výběrové řízení tak vyhrál jiný účastník,“ uvedli provozovatelé Letního kina Olomouc na Facebooku. To potvrzuje pro Report i Dzurjanik: „Ve výběrovém řízení byly dva subjekty a další dodatky řízení jsme už pak dokládali sami.“ Rada města Olomouce vybrala Spolek Letní kino Olomouc - místo pro všechny, který má provozovat areál po následujících 20 let.

Areál spolek přebere k 1. lednu nového roku. Pak by se mělo také začít s úpravami areálu. „Bavíme se o milionových částkách na rekonstrukci,“ vysvětluje Dzurjanik a popisuje budoucnost areálu. „Komunitní zahrada tu sice nezůstane, podium pro kulturní vyžití ale ano. Chtěli jsme jej o kousek posunout, ale zůstane kvůli památkářům na stejném místě.“

Ptám se, jaké plány má společnost přímo s letním kinem. „Dohodli jsme se s panem Vaculou, že o provoz se bude starat i nadále,“ říká Dzurjanik, zatímco do amfiteátru míříme. „Chtěli bychom tady mít důstojné toalety a areál by měl sloužit i pro další kulturní akce, ne jen pro projekce, když už tu je. Dovedu si tady představit i školní vystoupení.“ V letním kině mají navýšit také počet sedaček, z původních cca 500 míst bude zhruba 1200.

Dzurjanik je také členem představenstva skupiny Tavoretus, pod kterou spadá velkobystřický pivovar Tvarg. Jeho pivo se bude pak na Letňáku čepovat, restaurační zahrádku jako ve Velké Bystřici ale návštěvníci podle slov Milana Dzurjanika čekat nemají: „Kromě Tvargu se tu budou čepovat i jiná piva, jednou z podmínek výběrového řízení ale byla i podpora lokálních řemeslných pivovarů, kterou tím splníme.“

Dzurjanik mluví i o dalších gastronomických plánech. Zatímco nyní je možné na baru koupit brambůrky, tyčinky a v létě speciality z grilu, noví provozovatelé tady chtějí zavést prodej většíno občerstvení, jako jsou třeba velkobystřické tvargle.

Zajímá mě, jak to bude s chalupou, která má sice své kouzlo, podle hygieniků už ale nestačí. Dřevěný objekt by se měl zbourat. "Nejdřív ale musíme získat stavební povolení, a to bude nějakou dobu trvat," říká Milan Dzurjanik a ukazuje mně vizualizace. Podle předsedy Spolku Letní kino Olomouc - místo pro všechny se ovšem nejedná o skutečnou budoucí podobu místa. "Jisté ale je, že na další výstavbu budou použity recyklované materiály. To bylo také v podmínkách výběrového řízení," uzavírá.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
    Společnost

    Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města

    Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.  

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

Seriály