Legenda šumperských profesionálních hasičů Zdeněk Pikl pověsil po 42 letech a 134 dnech požárnickou kombinézu a přilbu na hřebík. Zdeněk Pikl, kterému na šumperské stanici neřeknou jinak než Bob, má za dlouho kariéru mnoho úsměvných, vážných i kuriozních historek. Zasahoval také u sotvek požárů a dopravních nehod.
Bob nastoupil k hasičům už v roce 1979. Tatínek si pro něj ovšem představoval něco jiného než hasičkou uniformu, a tak mu našel práci v Jihlavě. Zdeněk Pikl do ní ovšem nikdy nenastoupil. „Na tehdejší dobu to bylo zaměstnání za snové peníze. Když jsem tátovi oznámil, že tam nechci a že nastoupím k hasičům v Šumperku za 1450 korun měsíčně, tak si klepal na čelo. Nebyla to ani polovina toho, co bych si vydělal tam, ale já jsem tak nějak věděl, že je to práce přesně pro mě. No a měl jsem pravdu,“ popisuje své začátky u sboru Zdeněk.
Během 42 let u hasičů zažil změny názvu sboru, výstroje, výzbroje, techniky i celé šumperské stanice. Zasahoval také u sotvek požárů a dopravních nehod.
Nebezpečný zásah jak hrom? Požár divadla v Šumperku
„Tak určitě musím zmínit požár divadla v Šumperku, to byl nebezpečný zásah jak hrom. Ještě teď si pamatuju, jak jdu s kolegou po té kupoli, všude hoří, konstrukce se hroutí, hasili jsme tam celý den. To byl jeden z největších ohňů, co si pamatuju,“ vzpomíná Bob na rok 1994, kdy divadlo vyhořelo do základů.
Zkušený hasič se podílel na likvidaci následků povodní. V roce 1984 ve službě zažil lokální povodně. „V osmdesátém čtvrtém byla zaplavená i naše stanice a ještě jsme kvůli povodni zasahovali u požáru rodinného domu, kde vybouchl plyn,“ říká Zdeněk Pikl. A povodně v roce 1997? To šlo prý i o život. „V devadesátém sedmém? Byli jsme v práci i několik dní vkuse, spali jsme pár hodin a pořád jsme dřeli. Mnohdy nám šlo i o život,“ vzpomíná Bob.
Ve službě byla legrace a dobrá parta
„Bývalo dřív zvykem, že jsme dělali kolegům různé drobné naschvály, když byl čas mezi výjezdy. Třeba jsme jednomu z kluků schovali Fiata šestistovku, uklízečce jsme přemontovali šlapky na kole nebo jsme dali kolegovi do tašky dlažební kostku. Jeden z chlapů našel přivázané jízdní kolo na stropě. Byli jsme dobrá parta a bylo pro nás důležité držet při sobě a obrátit i těžké chvíle a tíživé vzpomínky ve srandu,“ popisuje Zdeněk Pikl úsměvné historky z požární stanice.
Bob se ve své profesionální kariéře hasiče věnoval i požárním sportům, největším úspěchem pro něj je vítězství v krajském kolce v roce 1987 a postup na mistrovství ČSR v Praze. S hasiči je spojeno i pořádání akcí a událostí, zejména pro děti. „Pravidelně jsme dětem připravovali Mikuláše nebo třeba dětský den,“ dodává.
Za své zásluhy u sboru obdržel v roce 2011 v Praze medaili Za věrnost I. stupně a po 40 letech pak převzal z rukou krajského ředitele plaketu HZS Olomouckého kraje.