Vánoce se kvapem blíží a vy se stále nedokážete naladit do té správné atmosféry? Olomoucký Report vám přináší přehled klasických, nevšedních i pohyblivých betlémů v Olomouckém kraji. Vydat se můžete i za živým betlémem.
Mechanický betlém v Mohelnici
V Mohelnici na Šumpersku místní každý rok vystavují mechanický betlém. Nachází se v kapli svaté Anny farního kostela svatého Tomáše Becketa. Jeho autorem je Josef Nedomlel, který na něm pracoval téměř třicet let. Všechny budovy a figurky jsou vyřezány z lipového dřeva. Kromě známých hradů je na ploše 42 m² umístěna i velice přesná kopie již zmíněného mohelnického kostela.
V pohyblivém betlému mohou návštěvníci zahlédnout otáčivý větrný mlýn i horníky v dolech, kteří kopou uhlí. Veřejnosti bude přístupný od štědrovečerní půlnoční mše svaté až do 2. února.
Pohyblivý betlém v Lošticích
Přestože jsou Loštice známé hlavně svými tvarůžky, najdete v nich také pohyblivý betlém s 300 figurkami. Jeho autorem je Jaroslav Beneš, který na něm pracuje už od roku 1994. Betlém, u kterého se střídá den a noc navíc dělá zvuky. Hlas postavě kohouta zde propůjčil opravdový kohout Benešova souseda.
Mezi postavičkami mohou návštěvníci zahlédnout například postavu slavného malíře Alfonse Muchy, který má u nohou originální klíč od Muchovy vily v Praze – Bubenči. Od jeho vnuka získal řezbář také originální knoflík z malířova kabátu. Mnohé jistě zaujme i kontroverzní postavička Jiřího Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice. Zájemci si budou moct prohlédnout betlém až do svátku Tří králů.
Dřevohostický betlém s figurkami v životní velikosti
V Dřevohosticích na Přerovsku se betlém pyšní figurkami v životní velikosti. Je jich zde kolem čtyřiceti, každý rok se přitom betlém rozšíří o čtyři nové postavy. Část z nich zobrazuje i obyvatele městysu. Betlém je situován do 30. let minulého století a jeho autorem je místní rodák Alexandr Foltýnek. Ten na betlému pracuje již od roku 2001. Jednotlivé sochy vytvořil z polystyrenu, jsou navíc odolné vůči dešti i mrazu. Velký dřevohostický betlém mohou návštěvníci obdivovat až do svátku Tří králů.
Sbírky betlémů vystavují i muzea
Výstava betlémů šumperského muzea
Muzeum Šumperk si pro zájemce připravilo více než třicet betlémových souborů vyrobených z rozmanitých materiálů, v různých obdobích a různé velikosti. Nejstarší vystavený betlém pochází z 19. století, je vyřezávaný ze dřeva a tvoří téměř 100 figurek. K vidění bude i betlém s figurkami o životní velikosti od autorky Romany Krestýnové, návštěvníky jistě zaujme i dílo Marie Červinkové, která svůj betlém vytvořila z korálků. Za vstupné návštěvníci zaplatí 40 Kč, snížené pak bude činit 20 Kč, děti do 2 let budou mít vstup zdarma.
Výstava betlémů Vlastivědného muzea Zábřeh
Vánoční atmosféru navodí v zábřežském muzeu výstava betlémů sběratele Petra Vepřka z nedaleké Nemile. Jeho sbírka se skládá z více než 300 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů. Mnoho z nich pochází nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Plné vstupné bude pro návštěvníky činit 40 Kč, za snížené zaplatí 30 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma.
Živý betlém v Sudkově
Vaši honbu za betlémy můžete zakončit v Sudkově na Šumpersku. Pořadatelé si pro návštěvníky připravili živý betlém v divadelním provedení. Chybět nebudou ani vánoční trhy s ručními výrobky, masovými i sladkými pochoutkami. Z divadelního představení si kromě požitku mohou zájemci odnést i Betlémské světlo. Představení s živými zvířaty se v Sudkově na Malé straně uskuteční již tuto sobotu od 16 hodin.