Radní schválili halu na Velkomoravské. Řešili i budoucnost kultury

Včerejší zasedání Rady města Olomouce přineslo další posun u dvou oblíbených místních témat. Radní řešili multifunkční halu, která by měla nahradit nevyhovující zimní stadion a sloučení Moravského divadla a filharmonie.

Jestli bude mít Olomouc nový zimní stadion, řeší město kvůli vysokým nákladům už několik let. Radní na včerejším zasedání dali na srovnávací analýzu, která vyhodnotila projekt Nová Velkomoravská, kde zároveň vzniká multifunkční hala, jako nejvýhodnější. „Analýza doporučuje jako nejvýhodnější variantu spolupracovat na výstavbě multifunkční haly se soukromým investorem v lokalitě Velkomoravská. I když hlasování v radě nebylo jednoznačné, většina se k tomuto návrhu připojila,“ komentoval rozhodnutí investiční náměstek primátora Miloslav Tichý. Rada města tak schválila postup, který srovnávací analýza doporučuje.

V původních návrzích se zvažovaly tři varianty, jednou z nich bylo i vybudování vlastní nové ledové plochy. Radní nyní rozhodovali v kontextu několika parametrů: „Neexistují vhodné dotační tituly, ze kterých bychom mohli čerpat na stavbu multifunkční haly potřebné finance. Zároveň jsme nechtěli město, navíc v době nevýhodných úrokových sazeb, zatížit vysokým úvěrem na financování stavby nové haly ve vlastní režii a třetím významným kritériem je fakt, že o společný projekt nadregionálních významu nestojí Olomoucký kraj,“ popsal rozhodnutí radních v souvislostech primátor Miroslav Žbánek. Usnesení rady musí projít ještě přes olomoucké zastupitelstvo, to se uskuteční 5. června.

Kultura pod jednou střechou, ale až od roku 2025

Dalším probíraným bodem programu bylo sloučení kulturních institucí. Moravské divadlo a Moravská filharmonie mají od roku 2025 spadat pod jednu organizaci, jak schválili radní. „Vize sloučení do jedné instituce vychází z potřeby dlouhodobě a koncepčně řešit budoucnost obou institucí a po zvážení stanoviska odborníků se jeví jako cesta, která umožní rozvoj divadla i filharmonie a zároveň bude rozpočtově dlouhodobě únosná,“ uvedl Viktor Tichák, náměstek odpovědný za kulturu.

Jedná se spíše o formální krok, který umožní řešit otázky jako sdílení budovy, realizace synergií v provozních, marketingových oblastech a dalších,“ doplnil. Varianta počítá se zachováním a podporou značek Moravského divadla Olomouc i Moravské filharmonie Olomouc.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály