Radnice zaplatí za Namiro skoro 398 milionů. Zájem má i o poštovní budovu

Olomoucké zastupitelstvo dnes schválilo rozpočtové změny, díky kterým radnice zaplatí bezmála 398 milionů korun za administrativní budovu Namiro nedaleko centra města. Nemovitost, ve které od roku 2013 sídlí zhruba dvě stovky úředníků magistrátu, měla dosud radnice v dlouhodobém pronájmu. Letos v březnu zastupitelstvo schválilo její nákup. Budova už je převedena na město, které nyní musí uhradit kupní cenu. Podle dnes schválených změn rozpočtu radnice budovu zaplatí pomocí 200 milionů korun z investičního úvěru a zbývajících 198 milionů vezme z vlastních fondů.

Podle radních je nákup budovy Namiro pro město výhodný, jelikož dohodnutá kupní cena je nižší než cena obvyklá stanovená znaleckým posudkem. Odhadované nájemné hrazené městem za období od roku 2024 do roku 2033 navýšené o případné inflační koeficienty by podle propočtů expertů činilo minimálně 270 milionů korun. Budovu Namiro v Palackého ulici postavila stejnojmenná společnost. V nemovitosti jsou kromě kanceláří i obchody či byty, které mají své vlastníky.

Město si v administrativní části budovy pronajalo v roce 2013 na 20 let 6400 metrů čtverečních kancelářských prostor. Přestěhovalo do nich úředníky, kteří tehdy měli kanceláře v několika historických budovách v centru Olomouce. Radnice tyto budovy prodala. Město za pronájem kancelářských prostor v objektu Namiro ročně platilo zhruba 20 milionů korun.

Radnice má vážný zájem také o rozlehlou poštovní budovu v Ladově ulici v Olomouci-Hejčíně, jejíž prodej Česká pošta plánuje v elektronické aukci. Vyvolávací cena areálu s pozemky zabírajícími 13 tisíc metrů čtverečních činí 119 milionů. V areálu nyní funguje poštovní pobočka a depo. S novým majitelem chce pošta uzavřít nájemní smlouvu na část prostor, které bude nadále využívat pro poštovní služby.

Pokud magistrát rozlehlý areál v Ladově ulici koupí, tak tam bude moci přemístit některé odbory, které sídlí v několika jiných budovách. Město by díky nákupu areálu v Ladově ulici mohlo přesunout odbor magistrátu zaměřený na dopravně správní problematiku, který dočasně sídlí ve státem vlastněné budově ve Vejdovského ulici. Přemístěn by mohl být do budovy Namiro, a z ní pak jiné odbory do bývalé pošty v Ladově ulici.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály