V rubrice (RE)PORTÁL HISTORIE Olomoucký Report představuje nepřehlédnutelné osobnosti našeho kraje. Příběhy našich slavných zpracovalo Vlastivědné muzeum v Olomouci v knize Osobnosti Olomouckého kraje. Dnes si představíme hanáckého obra Josefa Drásala.
Josef Drásal se narodil 4. července 1841 jako třetí ze šesti dětí manželům Johannovi a Magdaléně Drásalovým v Chromči, obci ležící na pomezí horní Hané a podhůří Jeseníků. Všichni bratři a sestry byli normálního vzrůstu, jen Josef rostl od narození více, než bylo běžné.
Ve dvanácti letech skončil školu a začal pomáhat jako pacholek v Chromči a v Bludově. V dospělosti svou výškou 240 cm a váhou 186 kg vzbuzoval neustálou pozornost. O jeho mimořádné síle se vyprávělo mnoho vtipných historek. V Šumperku se nechal najmout do panorámy, kde se předváděl. Po neshodách s majitelem odešel do Holešova a pracoval opět jako pacholek. Odtud často dojížděl do Kroměříže.
Drásal se setkal s císařem Napoleonem III., vystupoval v Německu, Skandinávii, Rusku nebo Turecku
Kolem roku 1860 se v Holešově seznámil s hostinským Janochem, který se stal jeho manažerem. Jezdili spolu po Evropě a Drásal se za peníze ukazoval. V roce 1867 navštívil v době konání světové výstavy v Paříží hlavní město Francie. Tady se Drásal setkal s císařem Napoleonem III., a jeho chotí a Pavlínou Metternichovou, manželkou rakouského velvyslance v Paříži. V roce 1882 dle dobového poutače v tisku vystupoval v Londýně. Kromě toho provozoval produkce v Německu, Skandinávii, Rusku nebo Turecku.
Za vydělané peníze si koupil dům na Plačkově v Holešově, kde bylo všechno uzpůsobeno jeho výšce. V době, kdy pobýval doma v Holešově, byl často zván na faru do Přerova. Jedno z jeho vystoupení v našich zemích se odehrálo v Olomouci v roce 1876 v hotelu Groliath (dnes pošta na Horním náměstí).
Při produkci doma či ve světě se Drásal nechával vidět v kroji a vědomě tak propagoval hanácký region. V holešovském muzeu je dochován záznam místního obuvníka Františka Horáka o tom, jak mu v roce 1874 šil narychlo před zahraniční cestou hanácké boty. Jeho kroj je uložen ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Drásal by bezdětný a nikdy se neoženil. Zemřel 16. prosince 1886, s velkou pravděpodobností na tuberkulózu a je pochován na hřbitově v Holešově.
Redakce Olomouckého Reportu děkuje Vlastivědnému muzeu v Olomouci za možnost zveřejnění původních textů.