Díky spolupráci mezi Dobrovolnickým centrem olomoucké fakultní nemocnice a prostějovskou SŠ designu a módy mají zdravotníci speciální rukávky k překrytí žilního vstupu.
Tzv. PICC katetr, tedy žilní vstup, využívají zdravotníci při střednědobé nebo dlouhodobé nitrožilní léčbě. Ve fakultce nyní mají rukávky ze speciálního materiálu, které se používají k překrytí katetru a usnadňují zdravotníkům péči a pacientům každodenní život s žilním vstupem. PICC tým FN Olomouc má nyní díky iniciativě Dobrovolnického centra a spolupráci se Střední školou designu a módy v Prostějově zásobu rukávků na několik měsíců.
K překrytí sterilního krytí katetru se často používá elastický pruban, který lze zakoupit v lékárně. Podle informací PICC týmu ale z mnoha důvodů není zcela vyhovující. Příliš táhne, třepí se a musí se tedy i často měnit. Ne vždy je také dostupná vhodná velikost, kterou pacient potřebuje.
V Dobrovolnickém centru FN Olomouc tak vznikl nápad na spolupráci se Střední školou designu a módy v Prostějově. „Nejprve jsme museli obstarat vhodné elastické materiály, z nichž se bude šít. Za poskytnutí krásných látek proto děkujeme firmě Draps a za jejich zprostředkování naší dobrovolnici Evě Gürbüz, která zajistila kontakt a předání materiálu,“ popisuje zrod projektu koordinátorka Dobrovolnického centra Marija Aleksićová.
Studenti, ale především pedagogové Střední školy designu a módy v Prostějově pak ušili během několika měsíců stovky krycích rukávků v různých designech, velikostech a barevných provedeních pro dospělé i dětské pacienty.
Specializovaný PICC tým lékařů a sester funguje od roku 2017 a má na starosti zabezpečení adekvátního trvalého žilního vstupu při léčbě nitrožilní formou. PICC tým zajišťuje komplexní péči o střednědobé až dlouhodobé žilní vstupy u dospělých i dětských pacientů. Významně tak přispívá ke zkvalitnění ošetřovatelské péče, zvýšení bezpečí a komfortu pacientů a u těch dětských nezřídka umožňuje nahradit traumatizující hospitalizaci ambulantní léčbou.
„Odborný tým zajišťuje péči o pacienty od zavedení až po vytažení katetru u hospitalizovaných i ambulantních pacientů. Výsledkem je zvýšení komfortu pro pacienty a snížení čekací doby pro zavedení katetru,“ popisuje náměstkyně nelékařských oborů Andrea Drobiličová.