Myšlenka komunitního sázení se ujala již před třemi lety na základě podnětů od Prostějovanů při vítání občánků. Od té doby přibylo v rámci této akce v katastru Prostějova více než sto stromů. Sázet by se mohlo i letos.
„Tato myšlenka mne napadla mimo jiné i proto, že se mě často rodiče při vítání občánků ptali, zda je možno za jejich dítko někde v Prostějově vysadit strom. První komunitní sázení se tehdy uskutečnilo v listopadu 2021 na Cviklu ve Vrahovicích – Čechůkách,“ popsala začátky zvyklosti náměstkyně primátora Milada Sokolová (ODS).
Od té doby si zájemci mohli zasadit strom pro své děti, rodiny nebo budoucnost již sedmkrát. Místní vysadili celkem 131 listnatých stromů na takzvaném Cviklu, dvakrát u soutoku Romže a Hloučely, v Domamyslicích, u cyklostezky na Bedihošť, u Sportcentra DDM, a také u hřbitova v Krasicích.
Stromy podle mluvčí radnice Aleny Vrtalové kupuje město Prostějov. I s nářadím a odbornou pomocí je pak v den výsadby připraví přímo na místě. „Zájemce si tedy nemusí žádný strom kupovat, pouze se k sázení spolu se svojí rodinou či přáteli přihlásí,“ dovysvětlil náměstek primátora pro oblast komunálních služeb Jiří Pospíšil (ODS).
Hledat pozemky vhodné pro výsadbu přitom není jednoduché. Hlavními kritérii je, aby byly v majetku města a výsadbě nesmí bránit ani inženýrské sítě.
Komunitní sázení stromů je opět ve hře i v souvislosti se vznikajícím jižním prstencem. Pro ten právě Prostějov vykupuje pozemky. „Obnova krajinné zeleně je důležitým tématem, které dlouhodobě řešíme,“ vysvětlila Sokolová, která zároveň ocenila angažovanost místního obyvatelstva. „I pro děti je velmi důležité vidět, jak dlouho trvá, než strom vyroste. Pevně věřím, že z nich právě proto nevyrostou žádní budoucí ničitelé,“ dodala Sokolová s tím, že o termínu a možnosti se k sázení přihlásit bude magistrát informovat.