Už několik měsíců mohou skejťáci v Litovli nebo Zábřehu jezdit v nových skateparcích. „Nový areál je úspěch, je o něj obrovský zájem,“ zhodnotil po měsíci od otevření starosta Litovle Viktor Kohout (SNK). Olomouc je ovšem stále výjimkou, kvalitní a profesionální areál pro teenagery na skejtech nebo koloběžkách totiž v krajském městě pořád chybí. Podle zjištění Olomouckého Reportu se olomouckým skejťákům blýská na lepší časy. „Se zástupci skejtové komunity nyní hledáme možné lokality, do Vánoc budeme mít jasno,“ řekl pro Report náměstek primátora Tomáš Pejpek (ProPir).
„Skatepark je u nás obrovským hitem, snad třicet let jsem neviděl tolik sportujících dětí, a to i těch dospívajících. O víkendech se tu dokonce stojí fronty,“ řekl dále pro Olomoucký Report starosta Litovle Kohout. „Byl to dobrý počin, nelituji ani koruny, kterou město zainvestovalo,“ dodal. Stejnou pozitivní zkušenost mají i v Zábřehu, zde areál otevřeli téměř před rokem. „Skatepark je vlastně stále plný, mladí využívají každé chvíle, kdy tam mohou přijít. Výborně nám slouží,“ pochvaloval si pro Report starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL) a dodal, že město navštěvují i studenti se skateboardy a koloběžkami. „Náš areál se pro ně stává zastávkou při cestě z Ostravy do Prahy, protože jsme na železnici,“ dodal John.
Můžeme se ovšem podívat i do okresních měst Olomouckého kraje. Skatepark v Jeseníku byl otevřen v roce 2021, v Šumperku jezdí po novém už od roku 2015 a prostějovský areál prošel rekonstrukcí v roce 2019. A jde to i v malém, jasným příkladem je 600 metrů čtverečních velký skatepark v obci Paseka nedaleko Šternberka. Stavěl se mezi roky 2020 až 2021 a vyšel na 3,5 milionu korun.
V Olomouci se jezdí na dvou místech
I v Olomouci jsou samozřejmě dvě místa, kam se skejťáci mohou uchýlit. První je na bývalém parkovišti u obchodního domu Baumax, to vzniklo díky práci místních. „Funguje to tak, že kluci do toho investují vlastní peníze a vlastní úsilí, de facto se ovšem jedná o černou stavbu,“ popsal pro Olomoucký Report místní jezdec a autor skejtového časopisu Lokal Kristian Chavik. „U Baumaxu jsou nedokonalosti, ale každý si tam najde své, i umístění je dobré,“ dodal Chavik. Pak je tu park na Neředíně. „Obecně známo, ten areál není dobrý. Překážky nejsou uzpůsobeny na skatebording, ale je to spíše bikepark pro kola. I samotná lokalita není vyhovující, je to na okraji města a fouká tam,“ pokračoval Chavik.
Už několikrát se zdálo, že se dobrého skateparku místní dočkají. Připomeňme například návrh parku pod obchvatem silnice D35 v Nemilanech. O vybudování dvou areálů se mluvilo v roce 2013, jeden měl nabízet terénní překážky, druhý se měl stát domovem skejťáků. Před deseti lety vzniklo dokonce i několik vizualizací, vše ovšem nakonec zkrachovalo kvůli komplikacím s pozemky. O rok později se objevil návrh společnosti Tržnice Hopa na rekonstrukci olomoucké tržnice, počítalo se i se skateparkem. Jak ovšem všichni Olomoučané vědí, návrh architektů Jakuba Kynčla a Jiřího Knesla zůstal jen na papíře.
Dočkají se někdy olomoučtí skejťáci kvalitního areálu?
Momentálně se v Olomouci nejvíc řeší a skloňuje nová hokejová hala a téma skateparku se již několik let ve veřejném ani mediálním prostoru neobjevilo, lidé na prknech ovšem ulice města brázdí dál, celý sport navíc v posledních letech chytil druhý dech a zájem o desky, kolečka a trucky roste, už se jedná i o olympijský sport. „Na útvaru hlavního architekta od pozdního jara komunikujeme se zástupci skejťácké komunity v Olomouci a procházíme vytipované lokality a ověřujeme, zda jsou vhodné,“ řekl pro Report náměstek primátora Tomáš Pejpek s tím, že se nějaké možnosti skutečně rýsují.
Sám Kristian Chavik by si nový skatepark představoval nedaleko centra Olomouce. „V cizině se už budují urbanistické skatezóny, například v Německu, Francii, ale třeba i v Polsku. Není to plotem ohraničený prostor, ale přímo součást města,“ vysvětlil Chavik s tím, že to je i místo pro běžné lidi, nejen pro skatebording.
„Hledáme místa pro velký skatepark, ale zároveň nás zajímají i menší plochy ve veřejném prostoru, kde by se vešlo několik překážek, na kterých se dá něco na skejtu podnikat,“ upřesnil náměstek, prozatím vytipované lokality ovšem uveřejnit nechtěl. Podle Pejpka by mělo být hotovo s výběrem míst do Vánoc, potom se celá věc projedná na radě města.