Tak přísaháme. Studenti zakončili vojenské cvičení v Hranicích

Poslední měsíc strávili někteří studenti a absolventi středních škol ve vojenském újezdu na Libavé. Tam se účastnili dobrovolného vojenského cvičení, v rámci kterého měli získat veškeré dovednosti pro nástup do služby vojáka z povolání. Na Moravě dokončili cvičení všichni zúčastnění. Olomoucký Report byl u toho, když ve středu v Hranicích skládali studenti přísahu.

V zámecké zahradě v Hranicích na Přerovsku proběhl slavnostní den pro všechny účastníky dobrovolného vojenského cvičení s názvem Léto 2024. Čtyři týdny strávili středoškoláci ve vojenském režimu na Libavé, kde měli nabrat dovednosti a kompetence pro službu profesionálního vojáka. Cvičení završili složením přísahy v kulisách zahrady hranického zámku.

V rámci cvičení nabírali studenti dovednosti z 22 tematických oblastí. „Dostali základní informace o tom, jak vojáci mají nastupovat, jak se nahlašovat, jak se přesouvat a podobně. Potom už nastupovala různá odborná zaměstnání,“ přiblížil průběh cvičení tiskový mluvčí Velitelství Pozemních sil Armády ČR (AČR) Richard Maňásek. „Každé ráno vstávali v 5:30 a končili přibližně ve 22:00, ale občas se to protáhlo, třeba kvůli čištění zbraně, když jí přes den používali a zašpinili. Součástí cvičení byla střelecká příprava, taktika, bojové drily. Chtěli jsme z nich udělat během krátkého, ale intenzivního času v základu vojáka,“ doplnil Maňásek.

Mladá generace není taková, jak ji popisujeme

Pilotního programu se zúčastnili zejména studenti a absolventi středních škol, tedy lidé kolem 18-19 let, čemuž instruktoři přizpůsobovali svůj přístup. „Bavili jsme se o jiném přístupu, o mladé generaci a jejich požadavcích, které se liší od těch našich,“ vysvětlil jeden z instruktorů Petr Jurczega s tím, že nejprve přistupovali k účastníkům mírněji, postupně ale přidávali na intenzitě.

„Zajímalo mě, jak na tom mladá generace, která nás bude nahrazovat, je, jak by si počínali v případě nějakého konfliktu. Moje hodnocení je, že mladá generace není taková, jak ji popisujeme,“ ocenil Jurczega. „Jsou mezi nimi kvalitní a vysoce motivovaní lidé a pokud jim člověk dá jasně vytyčený cíl, kterého mají dosáhnout, tak se ho snaží splnit,“ navázal.

Programu na Moravě se zúčastnilo celkem 41 studentů, z toho šest děvčat. Jednou z účastnic byla Regina Škvárová z Olomouce. „Chtěla jsem získat zkušenost a taky jsem chtěla vědět, jestli to cvičení zvládnu dokončit,“ začala své vyprávění s tím, že před nástupem ani nesportovala. Regina výcvik zdárně dokončila, navzdory tomu, že si během jedné z aktivit způsobila úraz kotníku. „Uvědomila jsem si, že to není pro mě, ale i proto cvičení hodnotím kladně,“ vysvětlila mladá studentka chemie. Ocenila mimo jiné i nápomocné chování instruktorů. „Hodně nás naváděli k týmovosti, takže jsme si všichni pomáhali, jak jsme mohli,“ doplnila studentka.

„Za mě byla nejhorší chemická příprava, která je náročná, složitá a těžká,“ popsal osmnáctiletý Ondřej Grenár, který studuje vojenskou střední školu v Moravské Třebové a kterého instruktoři ocenili nejlepším vojákem cvičení. „Nejlepší zážitek byla asi práce s noktovizory, se kterými se ve škole moc často nesetkáváme,“ navázal vzápětí. 

Ačkoliv si ze střední školy přivezl Ondřej více praktických znalostí z vojenského prostředí, fyzicky na tom byl s dalšími účastníky podobně. „Byli kluci, kteří na tom byli fyzicky lépe než já – lépe něco zaběhli nebo dali více shybů,“ ocenil své kolegy Grenár. Po střední škole hodlá Grenár nastoupit na Univerzitu obrany, posléze by chtěl nastoupit k 601. skupině speciálních sil v Prostějově.

S dobrovolným cvičením budeme pokračovat

Pilotní projekt pro mladé odstartovala Armáda České republiky na Moravě a v Čechách. Na Libavé dokončilo cvičení všech 41 zúčastněných studentů, zatímco v Žatci přibližně deset účastníků odpadlo. „Celkový počet lidí tam ale byl vyšší – skoro 90 osob,“ vysvětlil zástupce náčelníka Generálního štábu Pavel Lipka.

Splněním přísahy ale vojenská kariéra účastníků nekončí. Ačkoliv je žádný závazek v podobě povinného nástupu do vojenské služby nebo Aktivních záloh nečeká, řada z nich se k tomu podle Lipky chystá. „Řada z nich nastupuje na Univerzitu obrany, případně chtějí po skončení školy vstoupit do armády nebo alespoň do Aktivních záloh,“ přiblížil Lipka.

Armáda podle Lipky hodlá podobné cvičení uspořádat i další rok. „Dobrovolné cvičení běží už řadu let, ale letos se poprvé konalo v běhu prázdnin, kdy mohou studenti opravdu absolvovat. V tom budeme pokračovat i v následujících letech, zejména pro mladé lidi, kteří mají v červenci a srpnu prázdniny. Cvičení by měla být připravena po celé republice, ještě nevíme, kolik jednotek se zapojí, ale mělo by to být větší množství,“ dodal Lipka.

Související

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály