Přijíždím autobusem na zastávku Jižní, v olomoucké části Slavonín. Z centra Olomouce trvá cesta autobusem cca 10 minut. Má se tady nacházet „rozhledna“, která je už několik let součástí nejen internetových diskuzí. Jedná se ovšem o fámu, jak zjistil Olomoucký Report. Myčka nebyla postavená z dotací a o zapsanou rozhlednu také nejde.
Budova „rozhledny“ se nachází na rohu křižovatky mezi ulicemi Jižní a Schweitzerova v olomoucké části Slavonín. Jedná se o moderní betonovou stavbu s barevnými okny, která působí dojmem turistické atrakce. Do budovy ale není možné vstoupit. Jedny dveře totiž nemají kliku a druhé jsou zase zamčeny. Také na nich nejsou žádné informace, které by napovídaly tomu, že by se skutečně jednalo o rozhlednu. Zato střecha budovy takovým dojmem působí. Ale ani ta není přístupná. Na budově není žebřík, na který by člověk mohl vylézt a rozhlížet se tak po okolí. „Na co byste se chtěla koukat? Na křižovatku nebo na baráky?“ zeptal se mě starší pán, který si v automyčce umýval auto. Součásti zmíněné „rozhledny“ je totiž i automyčka.
Právě to, že automyčka je součástí „rozhledny“ vyvolává v místních otázky na transparentnost jejího financování. Podle nich i samotného pána je budova záminkou pro dotace na myčku. „Ne slečno. To není rozhledna. Tady si z toho všichni jen dělají srandu. Ale je to jen budova postavená z dotací. Ale berte mě s rezervou. Nevím, kde je pravda,“ vyjádřil se i další pán, který si přijel do myčky umýt auto. „Slyšela jsem, že to měla být původně rozhledna. Ale proto, že nedostali na rozhlednu dotace, tak se nakonec z ní udělala myčka. Ale nevím, jestli to není nějaká fáma,“ řekla mi další oslovená žena.
Informace o „rozhledně“ jsou tématem občanů už několik let. Podle obsluhy infolinky se ale o žádnou „rozhlednu“ nejedná. V budově jsou pouze čerpadla, potřebná pro provoz myčky. „Prosím Vás, hlavně tam nahoru nelezte. Není tam žádný žebřík. Je to na Vaši zodpovědnost, pokud se Vám něco stane. A ne. Myčka není postavena z dotací,“ upozornila mě obsluha.
Stavba nebyla postavena z dotací, ale z nařízení stavebního úřadu
K „rozhledně“ se pro Olomoucký Report vyjádřil i samotný majitel myčky Oldřich Hut. „Bylo to zkolaudováno jako automyčka. Tak to je automyčka.“ Dodává, že součástí automyčky musela být i postavená budova. „Město potřebovalo vyřešit nároží. A my jsme si najali architekta, který to takto pojal,“ pokračoval majitel.
Jeho slova potvrdila i vedoucí oddělení pozemních staveb olomouckého magistrátu Marcela Buiglová. „Je to myčka s prostorem pro motoristy, tak to bylo zkolaudované,“ vysvětlila Olomouckému Reportu. „V názvu je napsáno, že se jedná o objekt na rohu ulic Schweitzerova a Jižní, v popisu účelu užívání máme uvedeno, že se jedná o areál pro motoristy, kde jeho hlavní funkcí je samoobslužné mytí automobilů. Areál obsahuje další části, jednou jsou tři otevřené mycí boxy pro ruční mytí, druhou část tvoří nárožní objekt s prostorem pro umístění centrální technologie mytí a malý komerční prostor, kde je zázemí pro motoristy,“ přečetla ze spisu Buiglová.
S kolující fámou o „rozhledně“ si majitel myčky hlavu neláme a negativní odezvu vnímá jako reklamu. „Pokud si to lidé stále myslí a bude se to řešit dalších 5 let, tak pro mě to je reklama. Reklama jako reklama,“ dodává Olomouckému Reportu majitel myčky.