Tradiční Noc kostelů zahájí varhanní koncert v olomouckém Dómu

Do Noci kostelů, která se v České republice i dalších zemích uskuteční v pátek 28. května, je nyní na území olomoucké arcidiecéze přihlášeno 126 objektů, stále ale přibývají nové. Mezi tématy letošního ročníku se objeví péče o životní prostředí nebo charitní dílo.

Repertoár zastoupených objektů je široký a pestrý, jak co do uměleckého slohu, tak příslušnosti k jednotlivým církvím. Přes devět desítek je přihlášených římskokatolických kostelů a kaplí, po jedné desítce kostely, modlitebny a sbory Českobratrské církve evangelické, a jen o několik méně je zastoupených modliteben Československé církve husitské a pravoslavné církve. Po jednom zástupci se pak do tradiční akce přihlásili další pravidelní účastníci: Bratrská jednota baptistů, Starokatolická církev, Apoštolská církev a Církev bratrská.

Také letos a navzdory doznívajícím protiepidemickým opatřením se návštěvníci mohou těšit na zážitkový program. „Po dlouhé nejistotě, co organizátoři projektu smějí pro návštěvníky připravit, se představa o on-line průběhu Noci kostelů docela rozplynula, byť na některých místech, například v kostele Svaté Rodiny v Luhačovicích plánují svůj program přenášet také živě přes webovou kameru,“ říká diecézní koordinátor Noci kostelů David Mikša. Upozorňuje vedle toho, že koronavirová pandemie mnohde podnítila také k přesunu aktivit na volné prostranství. „Například v Olšanech u Prostějova je v nabídce programu posezení na farním dvoře, kde návštěvníci mají příležitost vidět vystoupení žáků 1. třídy na téma stvoření a úcta k životnímu prostředí, které jde zároveň ruku v ruce s ekologickým zaměřením letošní Noci kostelů. Stejně tak v Penčicích u Přerova je akcentováno ekologické téma představením projektu ‚Čiřikání‘, který usiluje o návrat koroptví do české krajiny. Mimo jiné zdejší kostel sv. Petra a Pavla uchovává část barokního mobiliáře katedrály sv. Václava před poslední neogotickou přestavbou na konci 19. století,“ dodává.

Zahájení s varhanním koncertem

V nabídce ale ani letos nechybí hned několik významných poutních míst, jako je Velehrad, Svatý Kopeček nebo Štípa u Zlína. „Posledně jmenované projevilo odvahu přihlásit se i v době, kdy vše bylo kvůli nejisté pandemické situaci vnímáno jako nemožné,“ upozorňuje Mikša. V hledáčku poutních míst je podle něj také pozoruhodná oblast zaniklé vsi Stará Voda u Libavé, kde se návštěvníci v přednášce Jany Krejčové seznámí s historií zachovalého poutního kostela, a mohou se těšit i na vystoupení klarinetisty Igora Františáka nebo pěvecký výkon, který na duchovní téma zapěje Lea Vítková.

A hudba nebude chybět ani při oficiálním diecézním zahájení. To se letos uskuteční v olomoucké katedrále sv. Václava za účasti zástupců církví i samosprávy. Pro návštěvníky je připraven zahajovací koncert Karla Martínka, při kterém uslyší Bachovu fantazii G dur / Pièce d’Orgue (BWV 572), která posléze propukne v Symfonii č. 5 f moll – část IV. Adagio a V. Toccata francouzského skladatele romantického období Charlese-Marii Widora.

Záštitu nad akcí Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi přebírá již potřinácté arcibiskup Jan Graubner, který zájemce a milé přátele zve do chrámů a říká, že: „každá doba měla nejen svůj styl uměleckého vyjadřování, ale taky své chápání posvátného místa“.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na pondělí hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích netekla pitná voda. 

Seriály