Nový výskyt vlčích teritorií evidují ochránci zvířat. Zatímco dlouhodobě docházelo spíš k výjimečným nálezům šelmích znaků, v posledních čtyřech letech vznikají nová vlčí teritoria zejména v příhraničních oblastech. V Jeseníkách monitoruje výskyt velkých šelem Hnutí DUHA Šelmy.
„V loňském roce jsme zaznamenali výskyt smečky a páru v Rychlebských horách, jeden pár na Krnovsku a Opavsku, další pár se pohyboval od masivu Keprníku až po východ Zlatohorska, další pár na Králickém Sněžníku, trvalý výskyt jsme potvrdili v Zábřežské vrchovině a pravděpodobný trvalý výskyt v Oderských vrších,“ uvedl koordinátor Hnutí DUHA Šelmy Michal Feller. „Dva z vlků v oblasti pochází z Rakouska, kde byli v rámci výzkumu místní veterinární univerzity zaopatřeni telemetrickými obojky,“ dodal.
Přes Rychlebské hory a Kralický Sněžník na přelomu let 2022 a 2023 procházel migrující vlk Gagat. Letos už vědí ochránci zvířat o třech rozmnožených párech. Vlčata na Králickém Sněžníku se podařilo natočit opakovaně.
„Vlčí teritorium se v oblasti Králického Sněžníku a Hanušovické vrchoviny nachází pravděpodobně již čtvrtým rokem. V minulém roce se nám podařilo finálně potvrdit, že se v rámci obou oblastí jedná o jeden a ten samý vlčí pár. Pravděpodobně právě na pomezí Jeřábské hornatiny a Králického Sněžníku si našel partnerku i migrující vlk Gagat,“ doplnil koordinátor monitoringu František Moupic.
Návrat vlků hodnotí ochránci jako pozitivní, zároveň ale upozorňují na komplikace spojené s možným útokem vlka na hospodářská zvířata, zejména kozy a ovce. „Přehled nejčastějších metod k ochraně stád a podrobnější popis modelových opatření, která chovatelé v Česku i v zahraničí využívají je k dispozici na webových stránkách ochranaovci.cz,“ uvedlo Hnutí DUHA Šelmy.