V Kojetíně vznikne prodejna Penny. Co bylo na jejím místě před demolicí?

Na tempu nabírá výstavba nové pobočky Penny v Kojetíně. Úplně první fází byla přitom demolice předešlého zařízení, která proběhla ze dne na den. Některým občanům přitom vyvstala nostalgická vzpomínka na zdejší restauraci Morava, která byla dějištěm osobních, pracovních i spolkových akcí.

Jak ale vypadalo okolí předtím, než se postavilo sídliště Jih a jaká byla občanská vybavenost? „Z dobových fotografií je vidět, že to byla plocha, kde byly zahrady a stodoly. Ulice Kroměřížská byla souvislá řada domů, sem tam malý konzum a obchůdek,“ uvedl místostarosta Kojetína Jaroslav Bělka (KDU-ČSL). 

Teprve během 60. a 70. let začalo bourání místních domů a stodol, místo nichž postavili, většinou svépomocí, místní první obytné domy. „V roce 1961 je založeno Stavební bytové družstvo, které sídlilo na Nové ulici a pod jeho patronátem se postavily bytové domy a garáže. Kdy byla postavena Morava a samoobsluha, budou vědět pamětníci, zhruba okolo roku 1970,“ pokračoval Bělka.

Během první poloviny letošního března prošla budova samoobsluhy a masny demolicí. O týden později šla k zemi i restaurace Morava. „Na Faceboku se objevovala fota zejména od obyvatel sousedních domů, která zachycovala, jak mizí budovy skoro před očima,“ doplnil místostarosta.

Nyní se ze zbourané stavby odvážela suť a šrot na další zpracování. Až se nově vzniklá plocha vyčistí od zbytků bývalých staveb, začne se s budováním základů prodejny. Kvůli stavbě se výrazně omezily možnosti parkování pro rezidenty, kvůli čemuž vzniklo parkoviště u herny stolního tenisu, kam může zaparkovat až sedmnáct aut. „Zatím je povrch zpevněná šotolina, ale finální úprava bude dlažba. Do dokončení výstavby Penny bude kolem prodejny vytvořeno celkem 86 míst pro parkování, která má financovat investor,“ podotknul místostarosta.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály