Státní veterinární správa (SVS) potvrdila ptačí chřipku u 15 uhynulých racků chechtavých, jejichž těla byla nalezena u Troubeckého jezera poblíž Tovačova na Přerovsku. V letošním roce je to v Česku sedmý případ, kdy byla nákaza virem vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 prokázána u racků.
„Vzhledem k tomu, že se nákaza potvrdila u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření. Nicméně SVS informuje chovatele drůbeže v blízkém okolí o nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti,“ sdělil dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Veterináři apelují na chovatele, aby ideálně drůbež chovali v uzavřených objektech a chránili ji před kontaktem s volně žijícím ptactvem. Krmivo a vodu by měli umístit uvnitř budovy, v krajním případě pod přístřeškem, a pokud možno by neměli drůbež napájet neošetřenou vodou z povrchových vodních nádrží, ke kterým mají přístup volně žijící ptáci. Doporučují také venkovní vodní nádrže chránit před volně žijícími ptáky například sítěmi či ploty.
Krajská veterinární správa už minulý týden upozornila přerovský magistrát na riziko ptačí chřipky. Důvodem je úhyn tří desítek racků u Zámeckého rybníka v Chropyni na Kroměřížsku, vzdáleného od města 14 kilometrů. Radnici bylo doporučeno přijmout určitá opatření, protože ohnisko nákazy je blízko. Ptačí chřipka se naposledy na Přerovsku vyskytla v roce 2017. Tehdy SVS vyhlásila tříkilometrové ochranné pásmo v souvislosti s ohniskem ptačí chřipky u chovatele v Lověšicích.
Úhyn desítek racků u rybníka v Chropyni, který je jedním z největších hnízdišť racka chechtavého na střední Moravě, zaregistrovali ornitologové na začátku dubna, vyšetření odebraných vzorků následně potvrdilo ptačí chřipku. V ČR bylo letos zaznamenáno 14 míst, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků.