Před rokem rozhodlo Ministerstvo vnitra zrušit tři stovky poboček České pošty po celé republice. V Olomouckém kraji rozhodnutí rezonovalo zejména v případě pošty na olomouckém Horním náměstí. Některé pošty lidem vůbec nechybí, zní z některých radnic.
Po celé republice zrušilo činnost 300 poboček České pošty po celé republice. V Olomouckém kraji se tak zrušilo 20 poboček, z toho 7 jen v Olomouci. Rozruchy na magistrátu i veřejnosti vyvolalo zrušení pošty na Horním náměstí. Osmipatrovou budovu v historickém centru Olomouce nabídla Česká pošta v elektronické aukci. Vyvolávací cena, založená na znaleckém posudku, je 130 milionů korun.
Podobný osud čeká i poštovní budova v Ladově ulici v městské části Hejčín. Tu státní podnik nabídl taktéž v elektronické aukci, tentokrát s vyvolávací cenou 119 milionů korun. V areálu funguje poštovní pobočka a depo a ČP chce s novým majitelem uzavřít nájemní smlouvu na provoz poštovních služeb.
Další pobočka, která se řešila v centru Olomouce, byla v Mariánské ulici poblíž Náměstí republiky. Tu se ale podařilo zachovat. Magistrát zároveň podle Jany Doleželové z tiskového oddělení zvažovala možnost zřídit pobočku Pošta Partner v budově na Horním náměstí. „To byla varianta, pokud by město chtělo budovu kupovat a zachovat tam nějakou poštu. To ale nedopadlo,“ uvedla pro Olomoucký Report.
Pobočky v režimu Pošta Partner provozují základní poštovní služby, jako jsou balíkové a listovní služby, vybrané bankovní služby a další. Rozdílem je, že takovou pobočku neprovozuje Česká pošta, ale třetí strana, například město.
V Litovli na Olomoucku přestala fungovat pošta v Chudobíně a Unčovicích. Podle starosty Viktora Kohouta očekávala radnice velké komplikace zejména pro starší obyvatelstvo. „Podle analýzy a podle poslední zprávy, kterou mám doloženou od managementu pošty, klesly tržby pobočky o 20 procent,“ uvedl starosta pro Olomoucký Report s tím, že očekával opačný vývoj. „Hromada té práce a front se ztratila. Lidi, co umí trochu s internetem, tak si zvládnou balík vyzvednout v těchto boxech,“ pokračoval s tím, že o samoobslužné poštovní boxy vzrůstá zájem i v jednotlivých městských částech.
Některé pošty provozují města
Z plánovaných zrušených poboček zachovala Šumperská radnice provoz té v městské části Temenice. „Zachovaná zůstala ta hlavní pošta a město prostřednictvím svojí akciové společnosti Podniky města Šumperka provozuje v režimu Pošta Partner poštu v Temenici,“ uvedl mluvčí šumperské radnice Bohuslav Vondruška. „Byli bychom rádi, kdyby ta situace nenastala a město pobočku provozovat nemuselo, obecně ale panuje spokojenost s tím, že je poštovní služba v místní části zachovaná,“ navázal mluvčí.
Šumperský starosta Miroslav Adámek (ANO) přitom adresoval dva otevřené dopisy ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), aby Česká pošta pobočky v Šumperku nerušila. Dopisy však podle mluvčího Vondrušky efekt neměly.
V Prostějově měly ukončit provoz hned čtyři pobočky. Na jejich zachování se ale radnice dohodla se zástupci státního podniku. Konkrétně se jedná o pobočky v Plumlovské ulici a pobočkou v Čechovicích. Město Prostějov se tak mělo podílet na provozu pošty v Čechovicích a doplácet na její provoz ze svého rozpočtu.