Příběhy deseti pamětníků z Prostějovska a Olomoucka se představí v olomoucké Pevnosti poznání. V pondělí 15. května 2023 od 16 hodin se uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, která dětem přibližuje vzpomínky pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.
Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Prostějovsku a Olomoucku konal letos již potřetí, se zapojilo celkem 10 žákovských týmů. Pod vedením svých učitelů a vedoucích zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Svatoplukova, Olomouc, ZŠ Kokory, ZŠ Milady Petřkové, Velký Týnec, Masarykova ZŠ Velká Bystřice, ZŠ Troubky, ZŠ Čelechovice na Hané, ZS Olšany u Prostějova, ZŠ Němčice nad Hanou a Masarykova ZŠ Nezamyslice.
V průběhu šesti měsíců děti nejprve natáčely vyprávění místních pamětníků a dohledávaly dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořily vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci v polovině května. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, jsou podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Evy Josefíkové regionálně známé i neznámé osobnosti.
V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Miroslav Kobza (novinář), Adam Svida (historik), Adéla Kubečková (pedagog) posoudí zpracovaná dokumentární díla dětí i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vyberou tři vítězné týmy. Prezentace, kterou bude v Pevnosti poznání moderovat Šimon Švub, je přístupná veřejnosti.
Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum, města Olomouce, obcí Velký Týnec, Velká Bystřice, Kokory, Troubky, Čelechovice na Hané, Olšany u Prostějova, Nezamyslice, a Němčice nad Hanou. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu třináctiletých a čtrnáctiletých dětí. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.