V blízkosti Javoříčských jeskyní na Prostějovsku se léčilo až 700 dětí ročně. Ozdravovnu v obci Vojtěchov si ještě dnes pamatují děti, které se tady pomocí speleoterapie léčily. V těchto dnech jde kaskádovitý komplex k zemi, podle kurátorů Muzea umění Olomouc šlo o kvalitní příklad československé architektury 70. let.
„Porevoluční střídání majitelů stavbě bohužel nepřálo, proto nakonec místo citlivé rekonstrukce zvítězila varianta demolice,“ uvedla za Muzeum umění Olomouc (MUO) kurátorka sbírky architektury Klára Jeništová.
Vlastníkem objektu, který se v posledních letech stal oblíbeným hlavně mezi urbexery, je podnikatel Richard Morávek. Za tím stojí třeba olomoucké nákupní centrum Šantovka a další projekty investiční skupiny Redstone.
Odborníci z MUO stavbu zotavovny pro děti hodnotí jako kvalitní příklad československé architektury 70. let 20. století. Architektem budovy je Petr Brauner. „Stavba původně sloužila jako rekreační a školící středisko Dopravních staveb Olomouc. Kaskádovitá obytná část odkazovala na inspiraci progresivními zahraničními příklady – ať již stavbami japonských metabolistů či obytným objektem Habitat 67 od Moshe Safdieho pro světovou výstavu v Montrealu (1967),“ popsala Jeništová.
Ozdravovně ve Vojtěchově jsme se na webu Olomouckého Reportu věnovali také v jednom díle rubriky Zapomenuté stavby. Prohlédněte si objekt na fotkách a přečtěte si o historii areálu v tomto článku.
Kaskádovitá stavba byla svou formou novátorská, teď už si ji ale budou pamatovat jen bývalí pacienti a historici v Muzeu umění. „Zelené terasy, plošná prosklení společenské části a užití přírodních materiálů ji ale navracelo zpátky k přírodě, která zde hrála prim,“ dodala kurátorka sbírky architektury MUO.