Twirling je u nás v České republice méně známý sport, přesto má v dnešní době desítky soutěžících. Jedním z nich je i šestnáctiletá Tereza Sedláčková, která soutěží za klub Žabky Mohelnice a na svém kontě má již několik úspěchů. Nedávno si vytančila i nominaci na Pohár národů, který se v létě bude konat v anglickém Liverpoolu. Olomoucký Report přináší rozhovor s twirlerkou Terezou.
Twirling by se v několika věcech dal přirovnat k mažoretkám. Mohla byste vysvětlit jaký je mezi nimi rozdíl? A v čem twirling vlastně spočívá?
Twirling má s mažoretkami společnou práci s hůlkou. V mažoretkách je důležitá nejen práce s hůlkou, ale i pochod. Twirling je kombinací práce s hůlkou a prvky gymnastiky a baletu. V twirlingu je také důležitá flexibilita a obratnost.
Vzpomenete si na svoje začátky? Co Vás na tomto sportu tak oslnilo?
Asi v 5 letech jsem začala chodit do skupiny mažoretek. V 10 letech jsem měla poprvé sólo a duo. Současně jsem chodila i do gymnastiky, a proto jsem ve 12 letech přešla na twirling, ale k mažoretkám jsem se již nevrátila. Twirling dělám již pátým rokem. Na tomto sportu mě nejvíce oslnilo spojení práce s hůlkou a gymnastických prvků.
Jak často a kde máte tréninky?
Prostory pro trénink mi poskytuje DDM Magnet Mohelnice. Tréninky mám dvakrát týdně v tělocvičně jedné střední školy v Mohelnici, ale někdy při tvorbě choreografie využíváme i taneční sál v Domu dětí a mládeže. Jinak trénuji každý den doma nebo v létě na zahradě. Ke trénování vysokých výhozů a prvků pod nimi je ale potřeba tělocvična s vysokým stropem, kterou je ale obtížné sehnat a zafinancovat.
Co všechno se hodnotí na soutěžích?
Soutěž je rozdělená do několika disciplín. Každá z nich má svá vlastní pravidla a omezení. Hodnotí se vše od choreografie, techniky a provedení prvků až po kostým, účes a make-up.
Popsala byste, jak taková soutěž vlastně probíhá?
Soutěže často probíhají od brzkého rána až do večera. Někdy bývají soutěže i vícedenní. Soutěž pak začíná slavnostním zahájením, kde bývá představena odborná porota a případní důležití hosté. Pak už probíhá samotná soutěž, dle startovní listiny. Pokud je některá z kategorií více obsazena, například více jak deseti soutěžícími, bývá soutěž na více kol. To znamená že porota vybírá soutěžící, kteří postoupí do dalšího kola nebo do finále. To probíhá ještě v ten soutěžní den. Na konci dne proběhne slavnostní vyhlášení výsledků a ocenění nejlepších twirlerů.
V srpnu se chystáte na Pohár národů do Liverpoolu. Připravujete už se nějak na tuto vrcholovou soutěž?
Nejprve mě čeká na konci května kvalifikační soutěž na Mistrovství ČR, takže se teď připravuji na tuto soutěž. Této soutěže se budu účastnit v nejvyšší výkonnostní třídě A poprvé a chci předvést co nejlepší výkon.
Na Pohár národů v Liverpoolu se budu připravovat od konce května do srpna. Jedná se historický okamžik, kdy se dvě největší světové organizace zabývající se twirlingem rozhodly uspořádat společnou soutěž. Jelikož už několik let usilují o zařazení twirlingu mezi olympijské sporty, je nezbytné tyto dvě organizace do budoucna sloučit. Mistrovství světa a Pohár národů je tedy prvním společným krokem tímto směrem. Mistrovství světa se účastní ti nejlepší twirleři z výkonnostní třídy Elite a Poháru národů se účastní twirleři z výkonnostní třídy B a A. Obou těchto soutěží se zúčastní ti nejlepší twirleři z celého světa a pro mě je to nesmírná čest, že můžu být u toho.
Jak je to v twirlingu s konkurencí?
Twirling je rozdělen do výkonnostních tříd. Ty jsou celkem tři. Výkonnostní třída C je určena pro začátečníky, třída B pro pokročilé a třída A je mistrovská třída pro ty nejlepší. Aby twirleři mohli soutěžit ve výkonnostních třídách B a A, je nutné složit mezinárodně uznávané výkonnostní zkoušky, které se skládají z částí zahrnující práci s hůlkou a základy baletních prvků.
Je tedy twirling týmový nebo individuální sport?
Twirling je v u nás z větší části spíše individuální sport, týmů zde moc nemáme, tak je konkurence v kategoriích jednotlivců veliká. V České republice je ale twirling stále spíše neznámým sportem oproti třeba USA, Japonsku, Francii nebo Itálii, kde má twirling opravdu bohatou historii, v zahraničí mají i školy, kde mohou studenti získat díky twirlingu stipendium. Dosud jsem se ale ještě nezúčastnila takhle velké světové soutěže, takže konkurenci ve světě teprve poznám.
Je nějaký úspěch, na který jste opravdu pyšná?
Ano, takových úspěchů je několik. Mezi ně patří určitě 1. místo v sóle s jednou hůlkou a 1. místo v uměleckém sóle na nominační soutěži IBTF (International Baton Twirling Federation, pozn. red.) a získání nominace na Pohár národů, nebo vítězství na Národním twirlingovém poháru.
Kromě twirlingu, máte čas i na jiné zájmy? Je to časově náročné?
V současné době kromě twirlingu a školy nic moc jiného nestíhám. Studuji druhý ročník Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Studium společně s dojížděním do školy mi zabere dost času.
Pohybuje se v tomto sportu někdo, kdo je pro Vás inspirací a vzorem?
Mojí inspirací je spousta zahraničních twirlerů. Mezi ně patří i francouzský choreograf a trenér Pascal Dumas, se kterým jsem měla možnost i trénovat.
Máte v twirlingu nějaké plány do budoucna? Co je Vaším největším snem v tomto sportu?
Posledním aktuálním plánem bylo složit výkonnostní zkoušky, abych mohla soutěžit v mistrovské třídě A, což se mi asi před měsícem podařilo. A dále bych si přála, aby mi twirling přinášel takovou radost jako doposud.