Na druhý ročník veletrhu pracovních příležitostí ve zdravotnictví přijedou ve středu 10. listopadu do Olomouce zástupci čtyř desítek zdravotnických zařízení v Česku a na Slovensku, která dohromady reprezentují více než 80 nemocnic. Připraven je doprovodný program, beseda se zaměstnavateli i veletržní tombola, řekl v pátek hlavní organizátor veletrhu Ondřej Česák.
„Návštěvníci z řad studentů medicíny, bakalářských i magisterských nelékařských studijních programů nebo zdravotnických vyšších odborných škol a středních škol budou mít možnost udělat si přehled o současné situaci na zdravotnickém trhu práce, zorientovat se ve stovkách nabídek a navázat kontakty s budoucími zaměstnavateli,“ uvedl Česák.
Zaměstnavatelé budou na veletrhu zodpovídat otázky uchazečů, a to nejen o platu, ale například také o pracovních benefitech, velikosti pracovního úvazku či nemocničním kolektivu. „V případě lékařů jde i o podmínky specializačního vzdělávání a míra dohledu na pracovišti,“ podotkl Česák. Na loňský ročník, který byl v Olomouci uspořádán těsně před pandemií koronaviru, se podle Česáka přijelo prezentovat více než tři desítky nemocnic a zdravotnických zařízení z Česka a Slovenska. „Navštívily ho stovky studentů a absolventů,“ řekl Česák.
Zdravotnická zařízení po celé republice i v zahraničí jsou nyní podle Česáka v situaci, kdy musí přesvědčit uchazeče, aby nastoupili právě k nim. Zaměstnavatelé chtějí zachytit studenty už během studia a nalákat je na svá pracoviště na stáž, odbornou praxi nebo nabídku svých stipendijních programů. „Studentů, kteří každoročně studium ukončí a hledají uplatnění, jsou každý rok tisíce a my jim chceme pomoci s výběrem zaměstnání,“ uvedl Česák.
Veletrh letos opět nabídne doprovodný program, na kterém se budou podílet studentské spolky, Kariérní centrum Univerzity Palackého i zaměstnavatelé. Návštěvníci si vyzkouší chirurgické a laparoskopické šití, artroskopii, ultrazvuk nebo například nácvik intubace. Chybět nebude ani fotografování na životopis nebo ukázka virtuální reality s anatomickými modely.
„Teorie jsme měli ve škole dostatek, absolventům však chybí praktické dovednosti. V dnešní době si studenti chtějí vyzkoušet především něco praktického. Workshopy a doprovodný program se ale nesnažíme směřovat jen čistě chirurgickým směrem, vyzkoušet si bude možné i intubaci, ultrazvuk a mnoho dalšího,“ uvedl Vladimír Váňa, který je členem organizačního týmu.