V Olomouckém kraji minulý týden proběhlo antigenní testování žáků a studentů na Přerovsku a Prostějovsku, k těmto okresům se 8. listopadu připojily i školy v okresech Olomouc a Šumperk. Jak postupuje hygiena při zjištění nákazy covid-19 ve školách? Rádiu Haná odpovídala mluvčí krajské hygienické stanice Markéta Koutná.
„Ředitelé škol nám hlásí výsledky antigenního testování, vyplní a zašlou elektronickou tabulku na základě které si tvoříme přehled o počtu pozitivních dětí v okresech,“ vysvětluje prvotní kroky mluvčí krajské hygienické stanice Olomouckého kraje (KHSOK) Markéta Koutná. Pro hygienu ovšem nejsou určující testy antigenní, ale laboratorní testy PCR.
Po pozitivním PCR testu, který hygieně potvrdí laboratoře, se začíná s trasováním dětí a trasováním jejich kontaktů. „Pozitivní jdou do izolace, rizikovým kontaktům je nařízená karanténa. Krajská hygienická stanice postupuje individuálně, s přihlédnutím k různým podmínkám v jednotlivých školách a třídách,“ dodává mluvčí KHSOK a zdůrazňuje, že hygiena nemá právo zavřít celou školu.
O uzavření školy rozhoduje ředitel
„Uzavření školy je na rozhodnutí ředitele školy. Pokud je nemocných hodně pedagogů a škola není schopna zajistit provoz a výuku, může k tomuto kroku přistoupit,“ popisuje možnosti ředitelů mluvčí. Ředitelé ovšem hygienu nemusí o uzavření škol informovat, proto KHSOK nemá přehled o přesném počtu uzavřených škol v Olomouckém kraji.
Pokud byl ovšem kontakt mezi žáky a studenty úzký mohou hygienici poslat do karantény celou třídu. „Toto ovšem není automatický postup, že se objeví jeden pozitivní a celá třída jde ihned do karantény. V rámci trasování se přihlíží k dlouhodobosti kontaktu mezi žáky a studenty, zda se ve třídě nosí nebo nenosí roušky,“ upřesňuje dále mluvčí Markéta Koutná.
Krajská hygiena zatím neplánuje přistupovat k dalším krokům v případě zjištění nákazy ve školách. „Toto testování bereme jako dobrý přehled potencionálního vývoje onemocněni v kraji. Vidíme, že je mezi dětmi hodně pozitivních,“ popisuje Markéta Koutná a dodává, že krajští hygienici předpokládají přenášení nákazy do jednotlivých rodin pozitivně testovaných žáků a studentů.
– Karanténa se rizikovým kontaktům nařizuje v minimální délce 7 dnů od posledního kontaktu s pozitivní osobou.
– Osoba podstoupí v rozmezí 5. – 7. den od posledního kontaktu s pozitivní osobou PCR test.
– Pokud je tento test negativní a osoba nemá klinické příznaky onemocnění COVID – 19, karanténa se ukončuje.
– Pokud osoba v karanténě PCR test nepodstoupí, karanténa se ukončuje po 14 dnech od posledního kontaktu s pozitivní osobou.