Pod několika olomouckými mosty se dlouhodobě usazují lidé bez domova. Kolemjdoucí si stěžují na znečištění blízkého okolí i řeky, a tak Olomoucký Report zjišťoval, jak na tento problém nahlíží město.
„Naprostou většinu bezdomovců člověk nevidí, protože jsou v kontaktu s našimi sociálními pracovníky, s Charitou, bavíme se o naprosté menšině, nedá se s tím nic zásadního dělat,“ popisuje vedoucí odboru sociálních věcí Michal Majer s tím, že viditelné bezdomovectví je součástí každé metropole.
Bezdomovci se usazují pod mosty dlouhodobě a město o nich ví. „Je to trvalý stav, který trvá dlouhodobě, minimálně 10 až 15 let. Naopak za poslední rok bezdomovců v ulicích a na těch exponovaných místech ubylo,“ upřesňuje Majer.
„Na místa jezdí pravidelně kontroly, ale pokud nedochází k protiprávnímu jednání, kontrola pozdraví a jede dál. Je to o znalosti jedinců a o jejich ochotě dodržovat aspoň elementární hygienické návyky,“ říká Majer.
Kontroly na známých místech, kde se bezdomovci shromažďují, provádí policie. „Co se týká osob bez domova, provádíme kontroly v místech, kde se často objevují, pod mosty a podobně,“ vysvětluje policejní mluvčí Petr Čunderle. „Přestupky řeší vyhláška o zákazu táboření a bivakování na území města, pokud máme oznámení od občanů, nebo to zjistíme z vlastního výkonu služby, řešíme to,“ dodává Čunderle.
Dokud ale nedochází k protiprávnímu jednání, nedá se podle policejního mluvčího s obyvatelstvem pod mosty nic dělat. „Pokud dochází k protiprávnímu jednání, tak to řešíme, ale pokud ten člověk nepáchá nic protizákonného, nic s tím nezmůžeme. Tam musí docházet k nějakému přestupkovému jednání. Samozřejmě můžeme osoby z místa vykázat, ale za hodinu tam můžeme jet znovu a najít tam stejné osoby do té doby, než je to přestane bavit a přesunou se jinam,“ uzavírá mluvčí.