Provozovatelům vánočních trhů v Olomouci i prodejcům vzniknou kvůli zákazu pořádaní těchto akcí, nařízenému vládou, velké finanční ztráty. Někteří prodejci se kvůli tomu dostanou do obtížné situace, jelikož nákup zboží financovali pomocí úvěru a nyní vánoční sortiment nemohou prodat. „Pro nás je to velký šok a zklamání. Přišlo to opravdu ze dne na den,“ řekla dnes Monika Řehulková ze společnosti Kulturní Olomouc, která olomoucké vánoční trhy pořádá.
„Aktuálně řešíme finanční ztráty, které jsou jak pro nás, tak pro prodejce, obrovské. Trhy sice měly trvat 35 dní, ale veškeré náklady nese pořadatel před jejich začátkem. Taktéž prodejci musí nakoupit či vyrobit dostatek zboží, aby jej měli na pokrytí celého období. Někteří prodejci si na nákup berou úvěry, které následně splácí z prodeje,“ uvedla Řehulková. Pořadatelská společnost podle ní zatím nemá žádné informace o tom, zda stát poskytne nějaké kompenzace.
Příprava vánočních trhů organizátorům zabrala několik měsíců. „Letos jsme taktéž měli investice do inovativních prvků, jako je například nová vyhlídka na Horním náměstí, nový vzhled toalet a oplocení památek v dřevěném obložení, taktéž se obměňovalo osvětlení,“ řekla Řehulková.
Letošní ročník vánočních trhů v Olomouci byl na opatření, která vydalo ministerstvo zdravotnictví, podle organizátorů připravený. Stánky byly postaveny s dvoumetrovými rozestupy, všichni prodejci měli na stánku k dispozici dezinfekci. „Spolupracovali spolu s pořadatelskou službou na tom, aby návštěvníci trhů mezi sebou dodržovali rozestupy i ve frontách. Taktéž byl ještě před začátkem trhů zrušen kulturní program,“ uvedla Řehulková.
Rozhodnutí vlády zaskočilo také radnici. „Rozumím tomu, že vláda chtěla zabránit otevření vánočních trhů v Praze a v jiných městech, kde se teprve chystaly, ale na mnoha jiných místech, včetně Olomouce, už jsou trhy otevřené. A zavřít je ze dne na den je vůči stánkařům ohromně nefér. Kdyby se platnost nařízení odsunula o pár dní, mohli stánkaři zejména v gastro stáncích stihnout prodat alespoň to, co měli předpřipravené,“ řekl primátor Miroslav Žbánek (ANO).
Primátor připomněl, že loni měli návštěvníci vánočních trhů možnost si zakoupené jídlo odnést. Zatímco v nákupních centrech tato varianta zůstala zachována, tak prodejci na vánočních trzích tuto možnost vůbec nedostanou. Krizové nařízení vlády podle primátora směřuje přímo na pořadatele vánočních trhů a město nyní nemá možnost do této situace zasáhnout. Vedení radnice se přesto snaží najít řešení, jak alespoň částečně zmírnit dopady uzavření trhů na stánkaře.
„Ačkoli nám nové nařízení v tomto směru nedává žádný smysl, nechceme ho nijak obcházet. Ale zároveň chci věřit tomu, že se nám podaří najít nějakou zákonnou možnost, jak prodejce nenechat úplně na holičkách,“ dodal Žbánek.