Zaniklá pevnost obepínala Olomouc 140 let, obrovské bastionové prvky jako zuby hrozivě trčely do okolí. Město bylo maličkaté a málem zmizelo v propadlišti dějin. Vydejte se společně s autorem projektu Bastionka Olomouc Petrem Hofmanem na procházku historii našeho města.
Staroměstká kasárna vznikla z důvodu nevyhovující kapacity a hygieny původních dlouhých vodních kasáren, které se táhly v kilometrové délce podél dnešní Třídy Svobody. Vodní kasárna nechal zbudovat inženýr Rochepine z důvodu změny města na vojenskou pevnost. Armáda ostatně využívala mnoho objektů, především církevních (kostely a kláštery se změnila v kasárna) a objekty civilní. I přesto kapacity pro ubytování vojáků byly nedostačující. Když byly v roce 1758 dokončeny vodní kasárna, na svoji dobu se jednalo o moderní ubytovací prostory pro vojsko.
Na začátku 19. století to však již nestačilo. Suché záchody, které ústily do plytkého Mlýnského potoka, musely být znatelné na velkou dálku. Chybějící čistá voda pak zavdala vzniku infekčních chorob. V roce 1808 byly vypracovány výkresy na zcela nová kasárna. Do bastionu č. 12 byla vestavěna 5 boká obrovská budova s čelní vnitřní pozorovací věží. Ta se do dnešních dnů nedochovala, nemám ji, zatím, bohužel ani v modelu. Tato kasárna představovala top modernosti. Dokonce hluboké niky, které jsou dneska patrné z parkoviště, sloužily jako nájezdní rampy a vchody z nádvoří kasáren na bastion.
Kasárna stojí dodnes, bastion, do kterého byly původně vsazeny však nikoliv. Staroměstská kasárna a její důležitost postupně klesala se zbouráním Kartuziánského kláštera a kostela, a výstavbou Hanáckých kasáren. Přesto dodnes tvoří nezapomenutelnou dominantu města, byť pro mnohé je těžko pochopitelné, proč mají ten tvar. To jsem, doufám, i přiloženým videem vysvětlil.