Mikuláš s čertem a andělem navštěvují domy a byty v předvečer svatého Mikuláše 5. prosince. Tradice svatého Mikuláše se v českých zemích drží už od 13. století. Tato tradice se v průběhu let měnila a každý kraj ji slavil po svém.
Kdo že je vlastně Mikuláš? Mikuláš byl mladý křesťanský biskup v Myře v oblasti Malé Asie. Nejznámější legenda vypráví o Mikulášově dobročinném zásahu, kdy zachránil tři dcery chudého šlechtice z nevěstince tím, že jim oknem hodil sáček se zlaťáky. Kult Mikuláše se pak šířil řeckou církví a také slovanskými zeměmi.
Hodné děti čeká odměna, zlobivé uhlí
Oslavy Mikuláše se pak během staletí postupně měnily a každý kraj měl své zvyky. Dříve byl například k vidění průvod po vsi, kde bylo hned několik Mikulášů, čertů i andělů. Někde děti dostávali dary od Mikuláše osobně, jinde zase do punčoch zavěšené za oknem.
Speciální tradici měli lidé na Přerovsku, kde chodila Mikuláška. Zlá žena s děsivou podobou a srpem v ruce, kterým chtěla rozpárat břicha zlobivým dětem.
Dnes navštěvuje Mikuláš v doprovodu čerta a anděla domácnosti a společně zjišťují, jak se děti v uplynulém roce chovali. Děti často odrecitují koledu či básničku a Mikuláš jim za to nadělí nějaké sladkosti. Zlobivé děti však čeká pouze uhlí.
Mikulášský vrkoč i perníčky
Další tradicí, která se dá dohledat je například příprava Mikulášského vrkoče. Jedná se vlastně o kynutý věnec, do kterého se zapíchnou větvičky buxusu, sušeného ovoce, makovic a jiných věcí. Ty měly přinést do domu zdraví, lásku i prosperitu. Například makovice měla zajistit bohatou úrodu, sušené ovoce zase plodnost.
Populární bylo pečení perníku. Ten byl a je i dnes oblíbený pro svou chuť. Dříve ho lidé pekli také kvůli jeho dlouhé výdrži a nesměl chybět na žádném mikulášském jarmarku.