Obyvatelé Šumperka si od příštího roku připlatí za svoz komunálního odpadu, a to o 96 na 840 korun ročně. Návrh rady ve čtvrtek schválili zastupitelé, řekla dnes mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová. Důvodem zvýšení poplatku je podle vedení radnice odpadový zákon, který začal platit od letošního ledna a jenž zasahuje do vývoje cen skládkování směsného odpadu v České republice. V porovnání s ostatními okresními městy budou obyvatelé Šumperka platit nejvíce. Maximální sazba poplatku, kterou stanoví odpadový zákon, je 1200 korun.
Vedení města při projednávání poplatku poukázalo na to, že nový zákon, který stanovuje ceny za ukládání směsného odpadu na skládkách, nutí obce sahat stále hlouběji do svých rozpočtů. Určuje totiž, jaké množství na občana může být na skládku ukládáno a za jaké peníze. Zdražují se i další položky v odpadovém hospodářství města.
„Cílem nového odpadového zákona je odklonit ze skládek odpady, které tam nepatří. Jsou to komodity, které je možno dále využívat, a to jak materiálově, tak energeticky. A zvyšování poplatku za skládkování je nástroj, jak k tomuto cíli dojít. Zákon však parametry nastavil tak, že i když budeme v maximální míře třídit, máme šanci navyšování cen za likvidaci odpadu pouze zmírnit, nikoliv zastavit,“ řekl místostarosta Jakub Jirgl (ANO).
Poplatek za skládkování je navíc podle něj jen jednou z položek odpadového hospodářství města, které je jako celek rok od roku finančně náročnější. Zatímco v roce 2019 činily náklady na odpadové hospodářství 20 milionů, v roce 2020 to bylo o dva miliony více, letos to bude kolem 23 milionů korun a předpokládané náklady v roce 2023 jsou 26, 6 milionu korun. „Vzhledem k předpokládanému nárůstu cen se vedení města rozhodlo upravit obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, ve které musí trend zvyšování cen zohlednit,“ doplnila mluvčí města.
Ostatní okresní města ke zvyšování poplatku zatím nepřistoupila. Například obyvatelé Olomouce příští rok za svoz a likvidaci komunálního odpadu zaplatí stejnou částku jako letos, tedy 804 korun, rozhodli již zastupitelé. V Přerově za odpad zaplatí obyvatelé města už třetím rokem 700 korun, v Prostějově činí tato sazba 600 korun, v Jeseníku platí lidé 696 korun, o 96 korun se poplatek zvyšoval letos.