Pokračujte společně s autorem projektu Bastionka Olomouc Petrem Hofmanem v procházce historii naším městem. V minulém díle jsme mohli shlédnout video a důvod vzniku Staroměstských kasáren. Dnes si popíšeme samotná kasárna.
Budova je šestiúhelníkového tvaru, přesně kopírující bývalý bastion, do kterého byly vsazeny. Délka činí 125 metrů a šířka zhruba 70 metrů. V bastionu č. 12 však nebyly první stavbou. Standardně se do bastionů a ravelinů umísťovaly prachárny. I zde byla, avšak netypicky, kolmo na špici, nikoliv kolmo štítem. Ta byla na začátku 19. století zbořena a na místě bývalé prachárny byla do ravelinu vsazena a zasypána kasárna.
Po zrušení pevnosti, po roce 1883 vznikl po zbourání bastionu, velký prostor, který sloužil jako cvičiště pro rakouskou jízdu. Byl to tedy paradox. Nejprve zde stál bastion zasazen v kurtině a později zde zůstala novější kasárna. Co nás překvapí na první pohled, tak jsou dvě velké niky. Nevíme to jistě, ale dříve jsme odhadli, že se jedná o vstupy pro kanóny. V případě obrany města byly vyvezeny právě na kštici bastionu těmito nikami.
Na fotografiích se objevuje i pojem severní Envelopa. Krátce jen připomenu, že Envelopa, jak severní, tak jižní, byly dlouhé duté cihlové hradby, které se táhly kolem města. Známější je jižní, kde se zachoval její název, ač její délka končila až u dnešního Gorazda, tedy nově vznikající pojem náplavka v Olomouci lze dát do rovnítka s pojmem jižní Envelopa. O severní Envelopě současní Olomoučáci povědomí nemají, avšak je paradoxně zachována, jen zmíním třeba břeh Zimního stadionu, či nájezdy pro kanóny, které dotváří kopeček pro vstup do dnešního Husova sboru atd.
Co nám dnes na kasárnách chybí, je středová, možná pozorovací věž. Stejně jako Hanácká kasárna mají na své vnitřní delší stěně pozorovací věž, tak i Staroměstská kasárna ji měla. Avšak neznáme, zatím, její podobu, a jelikož byla několikrát přestavována, tak zanikla.
Prozradím vám, milí čtenáři, ještě jedno tajemství. Pokud se dobře podíváte na mapu Olomouce, tak kousek vedle stojí velmi podobná budova, jako jsou zmiňována kasárna. Je to tzv. Podkova, vojenská pekárna, a pokud vás nyní napadlo, že taky mohla stát v bastionu, tak ano, stála. A dokonce z bourání bastionu u podkovy máme i fotografie, ale o tom snad někdy příště.