Betlémské světlo aneb symbol míru, lásky, naděje a přátelství dnes 18. prosince dorazí do Olomouce, kde ho přivezou skauti vlakem. Následující den světlo předají arcibiskupu Janu Graubnerovi, od něho poputuje s vánočním poselstvím představitelům veřejného života. Veřejnost si pro plamínek může přijít na náměstí nebo do kostelů a Katedrály svatého Václava.
„Betlémské světlo je předvánoční služba skautů a skautek společnosti. Je symbolem míru, naděje a přátelství, zároveň také v tomto často hektickém období lidem připomíná, že ty nejdůležitější věci jsou křehké a vyžadují naši pozornost,” uvádí mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková.
Plamínek naděje putuje z Betléma každoročně letecky do Rakouska. Čeští skauti světlo převzali v sobotu 11. prosince na hranicích Reintal-Břeclav. Po železnicích ho rozvážejí do všech koutů republiky.
Do Olomouckého kraje betlémské světlo přiveze devatenáct vlaků na hlavních i regionálních trasách. „Probíhá to podobně jako loni. Dáváme doporučení jak kurýrním týmům, tak organizátorům místních akcí, aby samozřejmě nosili roušky, snažili se dodržovat rozestupy, bylo jich co nejméně, nezpívali koledy, prostě se chovali tak, aby to bylo co nejbezpečnější,“ popsala Hrbková.
V neděli 19. prosince při mši svaté v 10 hodin skauti předají Betlémské světlo arcibiskupu v katedrále sv. Václava. Od něj ho přijmou představitelé veřejného života.
Široké veřejnosti bude plamínek k dispozici v pátek 24. prosince od 9 do 15 hodin na náměstí u Sloupu Nejsvětější Trojice. Lidé si mohou Betlémské světlo vyzvednout i v olomoucké katedrále a dalších kostelích.
Tradice Betlémského světla
Do Česka se Betlémské světlo dostalo poprvé v roce 1989, konkrétně do Českých Budějovic a Prahy. Světýlko se každý rok zapaluje v Betlémě, místě narození Ježíše Krista a přebírá si ho hoch nebo dívka, kterým se říká Dítě světla. Letošním dítětem světla je dobrovolný hasič Tobias Nußbaumer.
Do Rakouska se plamínek převáží letecky ve speciálním bezpečnostním obalu. Právě zde vznikla myšlenka šířit předvánoční klid a mír, poté se rozšířila do celého světa. Poprvé plamínek přicestoval do Lince v roce 1986 a stal se součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem.