Plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno hned třemi zákony České republiky. Pálit přírodní materiály po úklidu na zahradě můžete, ale musíte dodržet vícero bezpečnostních podmínek. Během posledního březnového týdne vyjížděli hasiči HZS Olomouckého kraje k více než desítce požárů, které vznikly kvůli nezvládnutému pálení nebo plošnému vypalování trávy a jiných porostů.
V úterý 30. března kontrolovali zahradu po požáru v Prostějově, kde majitelům chytily vzrostlé túje. V dalších dnech zasahovali také například v Čelechovicích na Hané, Litovli, Přerově, Olomouci i Lipové-lázních.
„Trávu a porosty vůbec nevypalujte, a pokud pálíte klestí či biologický odpad na zahradě, buďte velice opatrní, plameny se kvůli suchému podloží a vegetaci rychle šíří a během chvilky mohou zachvátit velkou plochu a způsobit vážná zranění či vysoké škody na majetku. Během loňského roku jsme řešili více než stovku požárů trávy, polních či lesních porostů,“ uvádí mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.
Nahlášením pálení předejdete zbytečnému výjezdu jednotek hasičů, které mohou být v danou chvíli potřeba na jiném místě. Preferovanou formou je webový formulář, který naleznete na paleni.izscr.cz. Je také možné zavolat na číslo 950 770 010 nebo napsat e-mail na opis@olk.izscr.cz. Právnické osoby či podnikající fyzické osoby jsou ze zákona povinny o pálení biologického odpadu vždy informovat hasiče
Hasiči radí, jak se chovat při pálení klestí
- Pokud se rozhodnete pálit klestí na zahradě či jinde v přírodě, nečiňte tak za silného větru nebo v období extrémního sucha.
- Biologický odpad spalujte v ohništi, které je bezpečně oddělené od okolního prostředí například kameny či pískem.
- Pokud klestí pálíte v přírodě, tak oheň rozdělávejte alespoň 50 metrů od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov, objektů a předmětů, které se mohou snadno vznítit.
- Oheň neroznášejte po okolí. Mějte vždy připravený dostatek hasicích prostředků pro případ, že by se oheň vymknul kontrole. Nikdy nenechávejte ohniště bez dozoru.
- Ohniště důkladně uhaste buď zalitím vodou, nebo zasypáním zeminou. V případě velkého množství odpadu je nutné po dobu 5 dnů nebo do vydatného deště místo pálení pravidelně kontrolovat.