Rekonstrukce kostela svatého Mořice je po stavební stránce sice hotová, podstatná část interiéru ale chybí. Zcela rozebrané Englerovy varhany v těchto dnech odjíždí po částech do varhanářské dílny na Slovinsku.
Barokní varhany z dílny varhanáře Michaela Englera teprve odborná péče restaurátorů čeká. Smlouva s firmou Škrabl z východoslovinského města Rogaška Slatina sice byla podepsána už na podzim roku 2020, nicméně složitá administrativa a komplikace s covidem způsobily odklad převozu vzácného nástroje teprve na konec letošního ledna.
„Pro nás to je mimořádně významná zakázka, jedna z našich největších. Englerovy varhany mají mezi varhanáři v celé Evropě velmi dobrý zvuk a jsou velkou vizitkou Olomouce,“ nechal se slyšet šéf slovinské varhanářské firmy Anton Škrabl, který byl v Olomouci osobně přítomen nakládání první části rozebraných varhan do kamionu. „Ukázalo se, že u nás neexistuje firma, která by dokázala v tak krátkém čase tak náročnou zakázku provést,“ vysvětluje organolog Jan Gottwald jeden z důvodů, proč velké varhany z kostela svatého Mořice míří na Slovinsko.
Dokončení oprav a následný převoz nástroje je plánován na květen. „Práce by měla být dokončena v květnu, kdy varhany po částech opět odvezeme zpátky do Olomouce a zde bude nástroj sestaven,“ upřesnil Škrabl. Olomoučané by ale rekonstruované varhany mohli slyšet už na konci letošního roku.
Generální rekonstrukce vyjde přibližně na 38 milionů korun. Varhany mají 8 012 píšťal a celkově rozložené varhany zabírají ve skladišti tři prostorné místnosti. Barokní nástroj vytvořil na zakázku mořického probošta hraběte Františka Řehoře Gianiniho vratislavský tvůrce Michael Engler. Práce trvala pět let (1740 – 1745) a už tehdy šlo o jeden z největších nástrojů, nazývaný Královna moravských varhan. Nástroj byl pak několikrát upraven a podstatně rozšířen, naposledy při rekonstrukci v 60. a 70. letech minulého století.