Bunkr v Bezručových sadech začátkem března otevře své brány veřejnosti. Paměť národa Střední Morava zde na čtyři měsíce představí příběhy pěti pamětníků a vizi plnohodnotného Institutu Paměti národa, který by zde mohl v budoucnu vzniknout.
„Do výstavy bylo vybráno pět pamětníků z Olomouckého kraje, právě jejich příběhy chceme jako první představit veřejnosti,“ říká ředitel Paměti národa Střední Morava Petr Zavadil. Jedním z nich je například Jiří Fišer, jeden z dvojčat, na kterých dělal v koncentračním táboře Osvětim pokusy doktor Mengele.
Projekt Paměť národa Střední Morava zaznamenává příběhy pamětníků z dob 2. světové války, komunistické totality a devadesátých let. Její badatelé audiovizuálně zaznamenávají příběhy konkrétních pamětníků, jejich fotografie a deníky.
Uvnitř starého krytu v Bezručových sadech je také hlavní sál, do kterého plánuje Paměť národa umístit celorepublikovou výstavu Československých dějin od roku 1918 do roku 1989.
Možná je i spolupráce s Univerzitou Palackého
Uvnitř bývalého krytu momentálně probíhají poslední brigády a finalizace expozice. „Musíme udělat nové čerpadlo do studny, protože objekt má vlastní studnu. Plánujeme také malovat a provést drobné zednické práce, protože ve stěnách krytu jsou drobné dírky, kterými při dešti zatéká voda,“ osvětluje poslední práce ředitel Paměti národa Střední Morava Petr Zavadil.
Bývalý kryt v Bezručových sadech byl vybudován v 50. letech 20. století přímo v útrobách historických hradeb města Olomouce. V případě útoku na město měl sloužit jako centrum aktivit spojených s civilní obranou. Od roku 1989 je bunkr nevyužíván a v majetku města.
Podle plánů Paměti národa Střední Morava se na konci června kryt opět uzavře a proběhnou další opravy, pak už bude objekt otevřen nastálo. „Ve hře je momentálně také spolupráce s Univerzitou Palackého, protože bunkr v Bezručových sadech má dvě patra. Paměť národa Střední Morava bude mít své expozice ve spodním patře, to druhé by mohla využívat místní univerzita,“ představuje další možnosti Petr Zavadil.
Paměť národa chtěla otevřít už v roce 2021
Původně chtěla Paměť národa bývalý kryt otevřít veřejnosti už v únoru roku 2021. Do příprav ovšem zasáhlo jednání s památkáři, neočekávaná covidová situace a nedostatek financí. Dalším termínem byl tedy konec roku 2021, který se ovšem také posunul. K otevření plnohodnotného institutu má nyní pomoci krátkodobá expozice. „Nápad krátkodobější expozice ukáže potenciálním partnerům a donátorům i široké veřejnosti co by tam jednou mohlo vzniknout,“ řekl Zavadil Olomouckému Reportu v prosinci roku 2021. „Zároveň současně s tím chceme pracovat i na tom, aby tam na konci roku 2022 či začátku roku 2023 mohl vzniknout plnohodnotný a moderní Institut Paměti národa,“ vysvětlil na konci roku ředitel Paměti národa Střední Morava.