Reflexní prvky mohou za zhoršené viditelnosti výrazně snížit počet srážek s chodci a cyklisty. Právě tím se zabývala úterní preventivní akce Vidíme se pořádaná Policií České republiky ve spolupráci s Miroslavem Charouzem, krajským koordinátorem BESIPu.
„Tentokrát jsme oslovili účastníky silničního provozu před obchodními domy v Šumperku. Zde jsme jim vysvětlovali, jak je důležité chodit v barevném oblečení a používat reflexní prvky za snížené viditelnosti. Za sníženou viditelnost považujeme nejen noční dobu, ale také soumrak, svítání, silný déšť, sněžení nebo mlhu,“ uvedl policejní preventista Ladislav Jílek.
„Příjemným zjištěním bylo, že většina chodců a cyklistů již nějakou formu reflexního prvku používají. Kdo reflexní prvek neměl, tak od nás jako malou pozornost dostal reflexní pásek, tašku s reflexním pruhem, nebo další doplňky pro lepší viditelnost,“ dodal Jílek.
Viditelnost na silnicích lze zvýšit výběrem správného oblečení a doplňků. Přes den je vhodné nosit oblečení z fluorescenčních materiálů, nejčastějšími barvami jsou jasně žlutá, oranžová nebo zelená. Po setmění svou funkci ale ztrácejí a na řadu tak přichází reflexní materiály, které dokážou odrazit světlo až na vzdálenost 200 metrů. Všechny zmíněné prvky výrazně prodlužují vzdálenost, na kterou dokáže řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat.
Pro chodce i cyklisty jsou opatření pro pohyb na silnicích za snížené viditelnosti stanovena zákonem. Chodci mají povinnost nosit reflexní prvky, cyklisté musí mít rozsvícený světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se stálým či přerušovaným světlem červené barvy.