Několika stovkám uprchlíků z Ukrajiny už poskytlo své služby Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které v úterý zahájilo činnost v budově krajského úřadu v Olomouci. Většina lidí prchajících z Ukrajiny má dočasné ubytování zajištěno, pomoc se týkala například organizace jejich pobytu v Česku či poskytnutí různých informací. Dnes to řekla vedoucí oddělení krizového řízení hejtmanství Alena Hložková. Krajský úřad centrum pomoci Ukrajině zřídil ve spolupráci s hasiči, policisty, záchranáři, pracovníky ministerstva vnitra a Univerzitou Palackého.
Například ve středu služby krajského asistenčního centra využilo 270 uprchlíků z Ukrajiny, podobný zájem pracovníci centra evidují i dnes. „Zhruba 90 procent lidí, kteří přijdou, mají už ubytování zajištěně. Občas se stane, že přijde někdo a říká, že ubytování ještě nemá. Tomu pak ubytování zařizuje Správa uprchlických zařízení. My zatím ubytování jenom evidujeme,“ uvedla Hložková.
S dostupných údajů vyplývá, že v celém Olomouckém kraji je k dispozici 7500 volných lůžek, která mohou být v případě potřeby využita ke krátkodobému ubytování lidí prchajících z Ukrajiny před ruskou invazí. „Z velké části se jedná o hotely a penziony. Je to možnost krátkodobého ubytování pro případ potřeby rychlé pomoci,“ řekla Hložková. Centrum uprchlíkům nabízí i psychosociální péči, k dispozici jsou překladatelé.
Pomáhají také samotná města, zázemí budují například v Přerově. „V tuto chvíli je nachystána fara v Předmostí, do které jsme nechali převézt deset postelí z opuštěného hotelového domu Strojař, místo už je tedy vybaveno k přespání a pobytu. První potřební by se tam měli objevit už tento pátek,“ uvedl tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch. Uprchlíkům má sloužit i Hotel Zimní stadion, který bude vybaven společnou kuchyňkou, aby bylo možné si přímo v ubytovacím zařízení vařit. „Máme připraven i krizový byt na Jižní čtvrti, který jsme vyčlenili pro okamžitou pomoc. Připravujeme se i na děti, které mohou nastoupit do přerovských mateřských i základních škol,“ řekl náměstek primátora Petr Kouba (ODS).
Pomáhají i farnosti a charity, například olomoucká charita disponuje 30 lůžky včetně potřebné materiální pomoci pro příchozí Ukrajince, zhruba dvěma desítkám lidí již také azyl poskytla. Pomoc s ubytováním ukrajinských uprchlíků nabídlo v uplynulých dnech charitě také několik desítek dobrovolníků z řad veřejnosti, a to ve svých rodinných domcích, volných bytech i pokojích v bytech, které sami obývají. Na evakuační středisko pro uprchlíky z Ukrajiny se proměnila tělocvična judistů na Tererově náměstí v Olomouci, ve které může najít útočiště před válkou až 150 lidí.