Pro studenty, akademiky a další zájemce z Ukrajiny nabídne Centrum jazykového vzdělávání Filozofické fakulty UP (FF UP) ve spolupráci s Úřadem práce kurzy češtiny. Rekvalifikační kurzy se zaměří na pracovní trh.
„Připravujeme studijní program pro tři skupiny po patnácti lidech. Výuka bude čtyřikrát týdně po čtyřech hodinách. Zájemce budou učit naši lektoři, tedy absolventky a absolventi olomoucké bohemistiky s bohatou zkušeností s výukou cizinců. Učí například na Letní škole slovanských studií či v ročních přípravných kurzech pro následné studium na vysoké škole,“ uvedla Pavla Poláchová z Centra jazykového vzdělávání FF UP.
Výuka se patrně uskuteční již tento měsíc v budově FF UP na třídě Svobody 26. Kurzy jsou primárně určeny pro ukrajinské občany. Pomohou jim se tak co nejrychleji uplatnit na trhu práce v ČR. „My nabídneme dva typy kurzu. Základní kurz v délce sto hodin a rozšířený s dotací tři sta hodin,“ doplnila Poláchová.
Základní kurz nabídne výuku grafického systému jazyka. Zájemci se tak naučí porozumět jednoduchému text, porozumět jednoduchému formuláři a vyplnit ho či podat o sobě základní informace písemnou formou. Student se také naučí porozumět základním otázkám. Dále bude schopen o sobě podat základní informace a informace o všedních věcech, které se týkají jejich práce. Kurz bude končit písemnou a ústní zkouškou. Pokud jí student složí, získá certifikát.
„Ukrajinským studentům a pedagogům, které Filozofická fakulta UP už přijala či přijme, pravidelně nabízíme také kurzy češtiny pro cizince, které se uskutečňují v našich prostorách v Křížkovského ulici 10. Tyto kurzy pro zaměstnance a posluchače doktorských studijních programů fungují celoročně, nyní budeme jejich kapacitu podle potřeby navyšovat,“ řekla Pavla Poláchová.
„V předmětu Čeština jako cizí jazyk pravidelně absolvují naši studenti náslechy a praxe v Centru pro integraci cizinců. Teď jsme tomuto centru nabídli, aby naše studenty využilo i jako dobrovolníky, kteří by pomáhali dětem přicházejícím z Ukrajiny. Mohli by pomoci nejen s češtinou, ale obecně s adaptací na nové prostředí. Kromě toho základním i středním školám nabízíme i odbornou metodickou pomoc při plánování a realizaci výuky češtiny jako druhého jazyka,“ řekla Darina Hradilová, vedoucí lingvistické sekce katedry bohemistiky FF UP.