Domovem domácího i exotického hmyzu, plazů, obojživelníků a bezobratlých se již tento víkend 26. a 27. března stane Pevnost poznání. Pořadatelé se zde v rámci akce Odpudiví nebo kouzelní? již pošesté pokusí v návštěvnících odbourat odpor a ukázat jedinečnost těchto zvířat.
„Můžete se těšit na největšího evropského ještěra – ještěrku perlovou, nejdelšího hada České republiky – užovku stromovou a celou řadu bezobratlých živočichů – tropické šváby, brouky, dravé ploštice – zákeřnice, štíry, sklípkany, suchozemské stejnonožce a mnoho dalších,“ láká na svých webových stánkách Pevnost poznání.
Na sobotní i nedělní odpoledne si pracovníci olomoucké zoo a výzkumníci připravili dvě přednášky. (Ne)zvaní hosté našich domácností, jak už název napovídá, předvedou nezvané obyvatele našich domácností, které často neradi vidíme, ale nemusí nám vždy škodit. V přednáškové místnosti je od 14 hodin představí pracovníci olomoucké zoo Miroslav Vaverka a Pavel Javůrek.
Prvky cestovatelské a populárně naučné přednášky spojí Ostrov Nová Guinea pohledem entomologa. Michal Motyka a Dominik Kusý vždy od 16 hodin odprezentují svůj výzkum na Papui-Nové Guineji. Pro návštěvníky si připravily ukázky metod sběru hmyzu. Na vlastní kůži si budou moci vyzkoušet prosívání zeminy či lov hmyzu.
„Uvidíte entomologické sbírky, primárně zaměřené na druhovou rozmanitost brouků. Ty obsahují velké množství čeledí včetně nejstarších, které jsou na Zemi více než 300 milionů let. Dále můžete obdivovat jedny z největších brouků či brouky v jantaru starém 99 milionů let. Velkým lákadlem budou určitě chovné kolonie světlušky větší, na kterých organizátoři provádějí odborný výzkum,“ slibuje na svých stránkách Pevnost poznání.
Akce je zdarma v rámci běžného vstupného a proběhne v expozici Živá voda.