Promítací místa označená bílými stopami, školní projekce, pofilmové debaty a především lidská práva. V pondělí zahájili organizátoři regionální verzi festivalu Jeden svět. Ten v Olomouci potrvá až do soboty 2. dubna.
Pondělní večer patřil v kině Metropol slavnostnímu zahájení festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Po dvou letech se tak festival opět dočkal filmových pláten a diskutujících diváků. „Ročník 2020 byl zrušen kompletně, minulý rok se nám podařilo uspořádat alespoň letní Festivalové dny. Letos jsme ale zpět ve vší parádě,“ uvedly koordinátorky festivalu Barbora Kurdzielová a Kateřina Maršíková.
Zahajovacím snímkem byl film Děti mlhy o únosech nezletilých nevěst v severním Vietnamu. Pofilmové debaty se díky telemostu zúčastnila také samotná režisérka Diễm HÀ Lệ, na pódiu se sešli také vedoucí katedry vietnamistiky Filip Kraus a odborník na menšiny jihovýchodní Asie Miroslav Nožina.
V dalších dnech nabídne festival pestrou filmovou nabídku i doprovodný program. Dnes se můžete v Uměleckém centru UP zúčastnit vernisáže obrazů Jana Špundy s názvem Neobjevené formy života. Ve středu je pro zájemce zdarma připraven rychlokurz znakového jazyka ve Skautském institutu. Ve čtvrtek na pódiu Jazz Tibet Clubu zahraje duo Bratři.
Festival reflektuje také současné dění na Ukrajině. Ve čtvrtek v Besedním sále Muzea umění nabídnou organizátoři panelovou debatu na téma Rusko-ukrajinský konflikt jako reálný globální konflikt. Program ovšem nezapomíná také na tuzemské prostředí. Ve středu v rámci Jednoho světa můžete navštívit film Prvovoliči 2021 o politice v životě mladých, či Opouštět Počátky o třech dívkách a jejich vizích do budoucna po odchodu z výchovného ústavu. V pátek bude v Muzeu umění ke shlédnutí nový snímek Heleny Třeštíkové s názvem René – vězeň svobody. V pátek v Mozarteu Arcidiecézního muzea se zájemci mohou těšit na diskutovaný snímek Každá minuta života o nekompromisní výchově slovenské rodiny. Celý program a více informací najdete zde.