Kdo by neznal Café Opera na Horním náměstí? Asi každý člověk staršího ročníku si pamatuje sladkou chuť dobrot, které se tam dlouhou dobu prodávaly a naštěstí stále prodávají. Nebylo tomu takhle ale pořád, dům vystřídal mnoho podniků, mimo jiné i vinárnu a prodejnu kol. Pojďme si tedy něco říct o této stálici olomouckého kavárenství.
Ubytování pro panovníka i místo k podpisu Olomoucké smlouvy
Dům jako takový funguje už od středověku. Dostalo se mu mocné barokní přestavby a ve třicátých letech 19. století se nazýval „U Tří Erbů“ na památku podpisu Olomoucké smlouvy, kterou zde v roce 1479 podepsali Matyáš Korvín a Vladislav Jagellonský.
Od té doby měl dům mnoho využití. Střídala se zde vinárna, bydliště rychtářů a radních. V roce 1614 koupil dům Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna a slíbil, že dům bude v případě návštěvy panovníka vždy sloužit jako jeho přechodné sídlo.
Café Hirsch? Záruka luxusu a kvality
Zlaté časy pro tento dům nastaly v době, kdy vlastnictví připadlo synovi bohatého olomouckého obchodníka, Martinovi Františku Hirschovi. Ten měl zpočátku problémy s udělením provozní licence, ale nakonec uspěl. Psal se rok 1838 a kavárna, značně přestavěná, stoupala v oblíbenosti olomouckého obyvatelstva vzhůru. Na svou dobu se tato luxusní provozovna mohla pyšnit nevídanými novinkami. „Hirsch pozvedl olomoucké kavárenství, zavedl mužskou obsluhu a nabízel nápoje i denní tiskoviny, které jinde nebyly k dostání,“ chválil novou kavárnu dobový tisk.
Sigmund Freud si sem chodil na zákusky
Kvalitní služby si kavárna držela i dlouho po otevření. V roce 1886 zde své mládí trávil pozdější zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Na své dvouměsíční působení nevzpomíná nejlépe, vojenské manévrování mu nebylo zrovna po chuti.
Malé vysvobození z armádního drilu nacházel i v tehdejší kavárně Hirsch. „Jen jedna věc je v Olomouci obstojná – kavárna se zmrzlinou, novinami a výbornými zákusky,“ psal svému příteli tehdejší docent Freud.
Dohledná minulost a současnost
Po roce 1914, kdy vlastnictví přešlo z rodiny Hirschů do vlastnictví Jana Rupprechta se kavárna přejmenovává na „Café Rupprecht“. Na svou dobu bylo tato provozovna znamením vynikajících služeb a pěkného prostředí s předzahrádkou a kulečníkem.
V roce 1945 se kavárna nazývala „Národní kavárna“. Od roku 1947 byla kavárna uzavřena a dům byl opravován. Od roku 1949 do roku 1994 zde fungovala kavárna a restaurace s názvem „Opera“.
Od roku 1994 zde byla provozovna a prodejna kol. Tradice kavárenství zde byla obnovena v roce 2004 a trvá dodnes. Tak doufejme, že to nějaký ten pátek vydrží.