Nechává za sebou spoušť ve formě narušených hrází, zaplavených pozemků a okousaných stromů. Vodohospodářům přidělává milionové starosti. V posledních letech řádí v povodí Moravy bobr evropský.
Hlodavce evidují správci povodí na území celého povodí Moravy a jeho počty se zvyšují. „Obecně v rámci námi spravovaného území se bobr vyskytuje prakticky ve všech částech povodí – nejvíce v celém povodí dolní Dyje, na Moravě od Lanžhota až po Šumpersko včetně přítoků, na Bečvě od soutoku s Moravou až po Valašské Meziříčí, ale také na Svitavě a Svratce. Jeho činnost pozorujeme dokonce i na odvodňovacích kanálech,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Výskyt bobra eviduje také CHKO Jeseníky. „Vzhledem k tomu, že je bylinný zdroj potravy omezen, je možné častěji pozorovat okusy a kácení stromů. Dobře viditelné jsou také bobří skluzavky a stopy,“ uvedlo k aktuální situaci CHKO Jeseníky na sociální síti.
Přirozeného predátora hlodavec nemá a zároveň je označen jako chráněný druh. „Co se týče regulace, pak jde o velmi citlivou otázku, neboť se jedná o zvláště chráněného živočicha. Na některých místech v republice již dochází na základě výjimek k jeho regulaci,“ vysvětluje Gargulák.
Vodohospodáři by možnost regulace uvítali. „S ohledem na to, že na některých místech jeho zvýšená aktivita vede k poškozování ochranných hrází a dalšího vodohospodářského majetku, jehož podstatou je ochrana zdraví a životů obyvatel v době povodní, tak vnímáme určitou formu jeho regulace v některých oblastech za účelný a racionální krok,“ dodává Gargulák.
Ročně způsobuje bobr jen podniku Povodí Moravy škody v hodnotě jednotek milionů korun. „Na Břeclavsku, které patří z hlediska činnost bobra k nejvíce postiženým oblastem, jsme museli některé hráze kvůli bobrovi zpevnit štětovými stěnami či kamennou rovnaninou. Proti okusu stromů se snažíme používat pletivo či speciální protiokusový sprej,“ doplňuje Gargulák. S pletivem i sprejem si však bobr dokáže poměrně snadno poradit.