Poslední dubnové úterý začíná oblíbený festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Po dvou letech se tak vrací v offline verzi na promítací místa. Letošní 57. ročník ponese téma Naděje.
Vědecké dokumenty, inspirativní přednášky, filmové workshopy, hudební produkce, exkurze, výstavy i program pro děti, to vše je součástí AFO, které se uskuteční v posledním dubnovém týdnu.
„Chceme široké veřejnosti prezentovat vědu, výzkum a technologie jako fascinující a nesmírně důležité obory lidské činnosti a pevné součásti naší kultury a společnosti. A zároveň u toho neztrácet lehkost, vtip a nadhled,“ uvedl hlavní dramaturg festivalu Ondřej Kazík.
AFO nabídne filmy ze soutěžních kategorií (Mezinárodní, Česko-Slovenská a Krátká), ale i nesoutěžní snímky zabývající se celospolečenskými tématy. Dramaturgové letos vybrali témata Adaptace, Zóna, Na zdraví a Věda v popkultuře. Snímky a následné diskuze po projekcích se budou týkat nejen zmírňování klimatické změny, obnovy zdraví těla i ducha v době pandemie, vesmírných objevů, ale také vnímání zničeného prostoru v souvislosti se zneužitým technologickým pokrokem nebo místy, kde právě žijeme.
„Naší motivací je přilákat publikum zpět do kinosálů, projekce jsou na AFO neodmyslitelně spojeny s odbornými úvody a následnými diskuzemi o vědeckých tématech, kladením otázek a kolektivním hledání odpovědí,“ doplnil Ondřej Kazík. Dokumenty jsou pro akreditované návštěvníky zdarma. Akreditaci si už dnes můžete zařídit zde.
„Doporučuji dokument vítězky mezinárodní soutěže AFO z roku 2019 Cat Gale. Režisérka se vrací s napínavým příběhem o vývoji vakcín na covid-19. Za pozornost bude stát i formálně hravý snímek Sedentary. Jedná se o autorský debut E. J. Rosen a pojednává o tak běžné součásti našich životů, jako je sezení,“ vybírá z programu Kazík.